menu

Vairāk nekā dizains. ‘Apsaiklings’ Latvijā 

Planēta burtiski slīkst apģērbā, un tā vairs nav metafora. Katru gadu izgāztuvēs visā pasaulē nonāk miljoniem tonnu apģērbu — turklāt aptuveni 6 % no tiem ne reizi nav uzvilkti. Jaunie Latvijas dizaineri, tāpat kā dizaineri visā pasaulē, cenšas neizlikties neredzam šo problēmu. Pastāstīsim par četriem no viņiem, kuri galvenokārt darbojas apsaiklinga un zero-waste virzienā un uzzināsim, kāds ir viņu viedoklis par šo problēmu un kādus risinājumus viņi sev ir atraduši.

Vairāk nekā dizains. ‘Apsaiklings’ Latvijā 
instagram.com/treimane.studio

*Fast Fashion

Ātrā mode (fast fashion) koncentrējas uz lētu apģērbu un aksesuāru ātru ražošanu. Tas ir trešais lielākais vides piesārņotājs, kas ir atbildīgs par aptuveni 10 % no visas ikgadējās pasaules (un 5 % Eiropas) oglekļa pēdas. Tas ir vairāk nekā oglekļa pēdas gadā no gaisa un ūdens transporta kopā.

*Upcycling

Apsaiklings (upcycling) ir jaunu apģērbu ražošanas metode no jau esošajiem materiāliem. Dizaineri ņem jau reiz lietotus audumus un apģērbus (piemēram, vintage veikalos), un, tos kombinējot, rada jaunu, unikālu lietu. Tā ir mūsdienu dizainā visbiežāk izmantotā atbildīgās ražošanas metode.

*Zero-Waste

Zero-Waste — tā ir bezatkritumu ražošana un materiālu atkārtota izmantošana.

Apģērbu un aksesuāru piegriešanas procesā parasti paliek pāri aptuveni 15% atgriezumu. Klasiskajā variantā atgriezumus vienkārši izmestu, bet dizaineri, kas darbojas Zero-Waste virzienā, šos atgriezumus savāc un izmanto otrreiz — piemēram, kā pildvielu izstrādājumiem.

Vairāk nekā dizains. ‘Apsaiklings’ Latvijā 
instagram.com/treimane.studio

Treimane Studio

Nestandarta faktūras un savienojumi — dialogs starp materiāliem

Saša Treimane ir jauna dizainere no Rīgas, kas darbojas upcycling un zero-waste virzienā. Studējot Anglijā, viņa Latvijas galvaspilsētā izveidoja savu dizaina studiju ar globālu mērķi — mainīt attieksmi pret apģērba patēriņu. Darot to plašākā izpratnē.

Vairāk nekā dizains. ‘Apsaiklings’ Latvijā 
instagram.com/treimane.studio
Vairāk nekā dizains. ‘Apsaiklings’ Latvijā 
instagram.com/treimane.studio
Vairāk nekā dizains. ‘Apsaiklings’ Latvijā 
instagram.com/treimane.studio

“Es biežāk izvēlos dabiskus materiālus — kokvilnu, zīdu, satīnu, un izvairos no sintētiskajiem.” Protams, darbs ar tiem ir taktīli patīkamāks, taču Sašai ir arī cits skaidrojums: “Pirmkārt, vairumā gadījumu sintētiskie audumi ir naftas produktu apstrādes rezultāts, bet, otrkārt, šiem audumiem ir nepieciešama skalošana, kā rezultātā pasaules okeāna ūdeņos nonāk grūti aprēķināms mikroplastikas daudzums. Paies vismaz simts gadi, līdz tas sadalīsies.”

Kā apsaiklinga dizainere Saša šuj no jau vienreiz lietota apģērba, kas vēl joprojām ir ļoti labā stāvoklī: “Tā mēs izmantojam jau esošus audumus, nepērkot jaunus, kuru ražošanai būs nepieciešami arvien jauni resursi.” Sašas dizainētie apģērbi ir spilgti, uzkrītoši, drosmīgi. Un tie iegūst vēl lielāku vērtību tāpēc, ka tie, pēc viņas teiktā, ir kā pirkstu nospiedumi — neatkārtojami. Īpaši šie dizaini patiks cilvēkiem, kuri apģērba izvēlē piekopj artistisku pieeju, kā arī tiem, kuri dod priekšroku vientoņa apģērbam, bet vēlas tam pievienot unikālu spilgtu detaļu.

“Mūsdienās apģērbs ir kļuvis mazvērtīgs. Katru nedēļu tādas mājas lapas kā Temu, Shein mums piedāvā desmitiem jaunu dizainu. Reti kurš aizdomājas par to, kas notiek ar iepriekšējā trenda nenopirktajiem apģērbiem. Un tas ir neiedomājams tekstilatkritumu daudzums. Ļoti gribētos, lai uzņēmumi būtu atbildīgāki ne tikai apģērbu ražošanā, bet arī attiecībā uz tā pareizu utilizāciju.”

Vairāk nekā dizains. ‘Apsaiklings’ Latvijā 
instagram.com/treimane.studio
Vairāk nekā dizains. ‘Apsaiklings’ Latvijā 
instagram.com/treimane.studio

Aprīlī būs gatava Sašas mājaslapa, kur ikviens interesents varēs pasūtīt sev apzinātu garderobes priekšmetu. Tā būs make-to-order sistēma, izvēloties vēlamo izstrādājumu, vienu no tam piedāvātajiem dizainiem, materiālu kombināciju un izmēru. Un tad tikai jāgaida, kamēr tieši jums, kā roku darbs, tiks izgatavots jauns unikāls garderobes elements ar īpašu pievienoto vērtību, jo tas būs simtprocentīgs apsaiklings, bet visus no ražošanas atlikušos atgriezumus Saša saudzīgi savāks un izmantos otrreiz.

Treimane studio Instagram 

Mājas lapa

Zīle-Zīle

Džinsi, vīriešu krekli, fantāzijas un atbildība pret materiāliem, vidi un pēcnācējiem

Vairāk nekā dizains. ‘Apsaiklings’ Latvijā 
instagram.com/ziledesign

Aiva Zīle — ir Latvijas dizainere, sociālā uzņēmuma Zīle vadītāja, kas tika izveidots ar skaistu mērķi — samazināt tekstilatkritumu daudzumu, pārstrādājot lielu daudzumu apģērbu. Tie ir ļoti lieli apjomi: šobrīd gada laikā Zīle pārstrādā vidēji aptuveni divas tonnas tekstila, kas pretējā gadījumā nonāktu izgāztuvēs.

Aiva ar apģērbu reinkarnāciju nodarbojas savā studijā mazā Latvijas pilsētiņā Ape: no kvalitatīviem vīriešu krekliem viņa šuj stilīgas kleitas, no džinsa izstrādājumiem — jakas un mēteļus. Daļa no Aivas saražotā apģērba — ir zero-waste; piemēram, nogrieztās kreklu apkakles viņa atdod citām meistarēm, kuras pēc tam tās izmanto, lai izgatavotu, piemēram, svētku aksesuārus.

“Jābūt kritiskam un jāsaprot, ka nekas nekur nepazūd un viss izmantotais kaut kur krājas.”

Zīlei ir sava tīmekļa vietne, kurā var iegādāties gan jau gatavus apģērbus — Aivas daiļrades rezultātu —, gan arī uzkonstruēt savu unikālo kleitu. Viss, kas tam nepieciešams — atrast 2-3 “nevajadzīgus” kreklus (savā garderobē, draugu vai ģimenes garderobēs vai vintage veikalā), un Aiva viņiem dāvās jaunu dzīvi jaunā formā. Izmēģināt var ikviens!

Vairāk nekā dizains. ‘Apsaiklings’ Latvijā 
instagram.com/ziledesign
Vairāk nekā dizains. ‘Apsaiklings’ Latvijā 
instagram.com/ziledesign

“Man gribētos, lai Zīlei būtu sava “recepšu grāmata”, kurā būtu instrukcijas kā soli pa solim uzšūt sev, piemēram, kleitu vai mēteli un kādas lietas tam būtu nepieciešamas.”

Zīle jau labu laiku sadarbojas ar “Otrā Elpa” — labdarības platformu, kuras mērķis ir savienot cilvēkus un lietas. Šobrīd “Otrai Elpai” ir pieci veikali — četri Rīgā un viens Liepājā, kur jūs varat atnest vairs nevajadzīgas lietas — sākot no apģērba līdz grāmatām, traukiem, spēlēm un citiem sadzīves priekšmetiem — un tās tiks vai nu nopirktas vai saudzīgi nodotas tiem, kam šobrīd tās ir vairāk nepieciešamas.

Un vēl “Otrā Elpa” atbalsta visdažādākos labdarības projektus visā Latvijā. Ieskaties!

Zīle  Instagram

Mājaslapa

AVIS (Aleksandra Visocka)

Iemīlēties lietā no jauna

Vai ir gadījies tā, ka kādā brīdī jūsu garderobē ir pārāk daudz masveidā ražoto bāzes apģērbu un jūs no tiem atbrīvojaties tikai tāpēc, ka tie vairs nešķiet interesanti? Iespējams, ieraugot Aleksandras Visockas darbus, uz savām vecajām lietām palūkosieties ar jaunu skatu.

Aleksandra Visocka ir cilvēks, kura radošā darbība iziet ārpus apģērbu dizaina ietvariem. Jau gadu viņa studē Latvijas Mākslas akadēmijā Scenogrāfijas fakultātē, bet vēl pirms tam, dzīvojot savā dzimtajā pilsētā Liepājā, bija iemīlējusies tetovēšanas mākslā un joprojām veido unikālus mākslas dizainus arī šajā jomā.

Savukārt apģērbu dizainā viņas lielākā interese ir —  izšuvumi un gleznojumi uz cilvēkam jau piederošiem garderobes elementiem. Piemēram, jums ir džinsi, kas sākuši zaudēt savu krāsu. Pirms tos izmetat, Aleksandra iesaka padomāt: bet ja nu labāk iedvest viņiem otro elpu, pasūtot spilgtu rokām darinātu izšuvumu uz aizmugurējām kabatām vai izveidot minimālistisku zīmējumu sānu malās? Otrā dzīve, kāda tā ir.

Aleksandra tic apsaiklinga īpašajai enerģētiskajai vērtībai: ,,Apģērbs iegūst jaunu vērtību, izejot caur tā rokām, kurš to pārtaisa un iedveš tam jaunu ideju.” Tā vecie džinsi pārtop par it kā jauniem.

Vairāk nekā dizains. ‘Apsaiklings’ Latvijā 
instagram.com/theartist_avis
Vairāk nekā dizains. ‘Apsaiklings’ Latvijā 
instagram.com/theartist_avis

Arī pati savus apģērbus Aleksandra jau sen neizmet — aiznes vai nu uz labdarības konteineriem, kuru pilsētā, par laimi, kļuvis ļoti daudz, vai uz kādu no “Otrās Elpas” veikaliem, un aicina jūs rīkoties tieši tāpat.

Pērn Aleksandra sadarbībā ar Ramonu Lazdu radīja skatuves tēlus Aijas Andrejevas koncertam ar Baltic Groove Orchestra. Par pamatu tēliem kalpoja žaketes no lietotajiem apģērbiem, un uz katras no tām bija ar roku uzgleznoti dziesmu vārdi no albuma “Tagadne”.

“Papildus jautājuma ekoloģiskajai pusei fast-fešnā mani nomāc vizuālais moments, vienādība. Ir forši saprast, kas tu esi, par ko tu esi un ko tu vēlies pateikt caur savu apģērbu.”

AVIS Instagram

Letīcija Orlova

Iedvesmojoties no Vivjenas

“Pērc mazāk, izvēlies labāk, valkā ilgāk!” Tā teica dižā Vivjena Vestvuda un šī pati frāze raksturo mūsu nākamo varoni. Letīcija stāsta, ka mīlestība pret dizainu viņai tikusi nodota no mammas: padomju gados viņa, kad nebija iespējams veikalos iegādāties skaistas lietas, šuvusi sev apģērbu pati. Iedvesmojoties no mammas, Letīcija savām mīkstajām rotaļlietām sāka šūt kleitas no savām nodilušajām zeķbiksēm. Tā neapzināti viņa radīja savus pirmos apsaiklinga dizainus.

Vairāk nekā dizains. ‘Apsaiklings’ Latvijā 

Šobrīd Letīcija absolvē Latvijas Mākslas akadēmiju Modes dizaina specialitātē un paralēli izgatavo unikālu apsaiklinga apģērbu pēc pasūtījuma — un dara to jau absolūti apzināti.

“Ieraudzīt norakstītā tekstila potenciālu un atgriezt to apritē. Tas nav viegli, rezultāts ne vienmēr ir tāds, kāds sākumā bija iecerēts, bet šīs grūtības arī liek izgudrot jaunus radošus risinājumus. Tas vienmēr ir ļoti interesanti.” Tieši tas iedvesmo Letīciju apsaiklingā.В работе с апсайклингом именно это вдохновляет Летицию. 

2024. gadā par kolekciju “Moss-grown” Letīcija saņēma galveno balvu ikgadējā ilgtspējīgas modes un kultūras festivālā “Bourzma Boutique”. Dizainere dalījās ar mums sava darba idejā: “Kolekcija attēlo cilvēku, kurš iestrēdzis darba rutīnā, kurš kā akmens apaug ar sūnām un pazūd vidē, kurā pats sevi ieslēdzis, zaudējot dzīves neprognozējamību.”

Vairāk nekā dizains. ‘Apsaiklings’ Latvijā 

Kolekcijas ekoloģiskuma nodrošināšanai Letīcija izmantoja augstvērtīgus audumus no dabīgām šķiedrām (vilnas, vilnas/zīda), kā arī lietotos džemperus un zeķes.

Šogad jūnijā “Bourzma Boutique” notiks atkal, tāpēc, ja vēlaties redzēt tādus pašus apzinātas dizaina mākslas darbus dzīvajā, —  nepalaidiet garām.

Mūsdienās modes industrija — tās ir 52 mikro sezonas gadā. Tas nozīmē, ka praktiski katru nedēļu veikalos nonāk jauna jaunu apģērbu kolekcija. Sistēma darbojas pēc principa “saražot daudz lētas lietas pēc iespējas ātrāk un par vismazākajām izmaksām”. Fabriku darbiniekiem tas nozīmē nenormētu darba dienu (bieži 10-16 stundas sešas dienas nedēļā) un atalgojumu, kas nekādi neatbilst šādam darba apjomam (bieži vien tas ir trīs reizes mazāks nekā vidējā alga valstī).

Nolemjot iegādāties jaunus tērpus, izvēloties ilgtspējīgu modi un apsaiklingu, tāpat arī apģērbu utilizēšanai atkritumu tvertņu vietā izvēloties labdarības konteinerus un labdarības veikalus, jūs kļūstat par nozīmīgu posmu šīs problēmas risināšanas ķēdē.

Mahātma Gandijs reiz teica: “Pat vislabākajā audumā nav skaistuma, ja tas nes badu un ciešanas.” Šobrīd mums ir izvēle.

Letīcija Orlova  Instagram

Autors: editor nbhd
Datums: 22.04.25
Pasākumi