Kauņa ir otra lielākā Lietuvas pilsēta, kuras iedzīvotāju skaits ir gandrīz 320 tūkstoši. Tā ir pazīstama ar savu unikālo kultūras un dabas ainavu, kā arī ir Lietuvas basketbola galvaspilsēta.
Vajadzētu plānot vismaz dienu vai divas, lai apmeklētu pilsētu, un tik un tā to laikā nebūs iespējams apskatīt visus apskates objektus, Michelin restorānus un muzejus. Lai paspētu ceļojumā pieredzēt pēc iespējas vairāk, noteikti iesakām izmantot šīs trīs kartes. Tajās iekļauti nozīmīgākie apskates objekti, ielu māksla un starpkaru modernisma objekti, tāpēc Kauņa iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.
Kā tur nokļūt
Ar autobusu vai vilcienu: brauc ar tiešo autobusu no Rīgas vai ar vilcienu ar pārsēšanos Viļņā
Starp Rīgu un Kauņu kursē vairākas autobusu kompānijas — tās var ērti apskatīt autobusubilietai.lt. Brauciens ilgst no 4 līdz 6 stundām atkarībā no operatora un no tā, vai ir kādas izmaiņas.
“Flixbus” piedāvā 6 braucienus dienā, sākot no 10 eiro par braucienu, brauciena laiks ir 4-5 stundas. Transporta operatoram “Ecolines” dienā ir 4 maršruti no 8 eiro par biļeti.
Vai arī var braukt ar vilcienu vai autobusu no Rīgas uz Viļņu un tad doties uz Kauņu.
Ar lidmašīnu: Kauņas starptautiskā lidosta
Ja ielidojat Kauņā, pilsētu apkalpo Kauņas lidosta, viena no Lietuvas trim starptautiskajām lidostām, kas atrodas 15 km uz ziemeļaustrumiem no pilsētas centra. Ja ierodaties vēlu vakarā, varat iebraukt pilsētā ar 29. autobusu, kas katru dienu atiet pēc pēdējā reisa nosēšanās. Ērtības labad, iekāpjot autobusā, lūdzu, neaizmirstiet iegādāties biļeti pie šofera. Lai gan nav tiešo reisu no Rīgas, ir iespējams nokļūt Kauņā no citām lidostām. Piemēram, no Tallinas var lidot ar pārsēšanos Stokholmā, ierodoties Kauņā aptuveni 4-5 stundās.
Ar mašīnu: 270 km
Attālums no Rīgas līdz Kauņai ir aptuveni 270 km, kas nozīmē, ka ceļš ar automašīnu aizņem 3-4 stundas.
Kur palikt
Viesnīcu ķēdes
Viesnīcu tīklos ir vairāki izmitināšanas varianti. Lētākā ir viesnīca AMBERTON (no 61 eiro diviem cilvēkiem naktī), kas atrodas Nemunas upes satekā un izrotāta mūsdienīgā klasiskā stilā. Var izvēlēties arī vienu no divām IBIS viesnīcām (sākot ar 82 eiro). Tās atrodas viena otrai pretī, blakus autoostai Vītauta avēnijā. Galvenā atšķirība ir dizains: Ibis Centre ir vienkāršāks, savukārt Ibis Styles ir basketbola tematikas interjers.
Trešais variants — viesnīca Radisson (sākot no 90 eiro) pašā pilsētas sirdī ir lielākā viesnīca Kauņā, tajā ir 206 Skandināvu stila telpas un klātienes kazino, restorāns, fitnesa centrs, SPA un pirts. Tā piedāvā arī vienu no lielākajiem tikšanās un pasākumu centriem reģionā.
Nelielas pilsētas viesnīcas
Nelielas pilsētas viesnīcas, piemēram, Bermana māja (sākot ar 75 eiro), skaisti restaurētā 20. gadsimta sākuma industriālajā kompleksā, ir laba alternatīva ķēdes viesnīcām. Nepalaid garām arī Kaunas City Hotel (sākot no 127 eiro), vienkārša izskata, bet ar tiešām labu skatu uz pilsētas centru.
Boutique viesnīcas
Viena no jaunākajām Kauņas modes viesnīcām Bōheme House (sākot no 144 eiro) stāsta dažādus stāstus par starpkaru perioda bohēmiskajām mākslas kustībām. Iespējams izvēlēties sev piemērotāko variantu no arhitektūras un scenogrāfijas līdz mūzikai un fotogrāfijai. Apartamentos ir oriģināli mākslas darbi, kurus viesi var iegādāties vai vienkārši pavadīt nakti mākslas galerijā.
Vēl viena boho stila viesnīca ir Moxy (sākot no 76 eiro) ar avangarda interjeriem. Tas ir unikāls Marriott ķēdes projekts, kurā uzsvars likts uz pieredzējušu dizainu, kas veicina sociālo mijiedarbību.
Unikālas opcijas
Neaizmirstamākā viesnīcas pieredze atrodama divās vietās: Hotel Monte Pacis (sākot no 90 eiro), kas atrodas 17. gadsimta klosterī, ir vienīgā viesnīca Lietuvā, kas rūpīgi restaurēta un atzīta kā viena no prestižajām Eiropas Federācijas mantojuma viesnīcām.
Otra ir Villa Grabaite (sākot no 80 eiro), kuru augstu vērtē arī restaurācijas eksperti. Sākotnējā koka ēka celta 1928. gadā. Tā tika atjaunota 2021. gadā, lai kļūtu par viesu namu, kas pilns ar smalkām detaļām un antīkām mēbelēm.
8 lietas ko darīt
1. Iepazīsti Kauņas modernismu
Mūsdienu Kauņas vēsture ir dziļi savijusies ar Lietuvas transformācijas pagaidu galvaspilsētas lomu no 1919. līdz 1940. gadam. Ievērojamā izaugsmes periodā Kauņa no pieticīgas mazpilsētas gandrīz pēkšņi kļuva par Eiropas standartu galvaspilsētu. Šo straujo attīstību virzīja kopīga mērķtiecība, investīcijas un ticības gars pilsētas nākotnei.
Kauņas pilnās būtības iemūžināšana vienotā kartē ir satriecošs veikums. No 1919. līdz 1940. gadam vien pilsētā tika uzbūvētas 12 000 jaunceltnes, no kurām lielākā daļa saglabājušās līdz mūsdienām. Lai patiesi pieredzētu pilsētas arhitektonisko un vēsturisko bagātību, iesakām apstaigāt galvenās teritorijas. Sāciet ar pastaigu pa V. Putvinska ielu, apskatiet starpkaru gadu ārzemju diplomātu namus un turpiniet pa K. Donelaiša, Kestuča, Mairoņa un Mickeviča ielām. Dodieties apkārt pa Trāķu un K. Bugos ielām pie Ramībes parka un dodieties uz Radio rajonu. Pastaigājieties pa Vaižganta un E. Frīko ielām un Perkūno avēniju. Nepalaidiet garām Kauņas apriņķa publiskās bibliotēkas un Kristus Augšāmcelšanās baznīcas apmeklējumu, gremdējieties Leliju, Radastu un Tulpiu ielu šarmantajā dzīvojamā arhitektūrā, kur vēl var atrast vēsturiskas koka mājas.
2. Apmeklē zoodārzu, kas pagājušajā gadā pēc atjaunošanas ir atkal atvērts
Lietuvas zooloģiskais dārzs, kuru dibinājis cienījamais dabaszinātnieks profesors Tadas Ivanauskas (1882-1970), ir veltīts savvaļas dzīvnieku saglabāšanai un izglītībai, kopš tas pirmo reizi vēra durvis 1938. gadā. Nesen tas tika atjaunots un atkal atvērts. Zoodārzā ir dziļa grava, tāpēc teritorija iekārtota divos līmeņos. Starp šiem līmeņiem var pārvietoties vai nu pa kāpnēm, pa stāvu ceļu, vai ar liftu. Augšējā līmenī ir skatu platforma.
Sākotnējā zooloģiskā dārza mērķis bija veicināt izpratni par dabas aizsardzības un apdraudēto sugu saglabāšanas nozīmi — misija, kas joprojām ir fundamentāla zooloģiskā dārza darbā mūsdienās. Zoodārza apmeklētāji var apskatīt vairāk nekā 2000 dzīvnieku, kas pārstāv 200 sugas no visas pasaules, sākot ar mazāko kukaini un beidzot ar majestātisko žirafi. Daudzām no šīm sugām draud izmiršana, jo izzūd to dabiskie biotopi.
3. Brauciet ar funikulieriem/ trosu dzelzceļš
Nepalaidiet garām šo iespēju — Kauņa ir vienīgā pilsēta Lietuvā ar funikulieriem. Šīs apburošās “mazās mājiņas, kas uzkāpj kalnā” tiek izmantotas gan transportam, gan izklaidei. Viens no tiem, Aleksotas funikulieris, vēsturisko pilsētas centru savieno ar Aleksotas nogāzēm kopš 1935. gada. Tas savieno pilsētas vecās un jaunās daļas un piedāvā brīnišķīgu, elpu aizraujošu skatu uz pilsētu un Nemunas upi.
Nedaudz vecākais Žaliakalnis (Zaļā kalna) funikulieris, kas darbojas kopš 1931. gada, piedāvā īsu, bet ainavisku ceļojumu nedaudz vairāk kā minūtes garumā. Augšgalā sagaidīs krāšņs panorāmas skats uz pilsētu, arī iespaidīgo Augšāmcelšanās baznīcu — unikālu starpkaru modernisma stilā celtas katedrāles paraugu.
4. Apmeklē Čurļoņa muzeju—veltītu Lietuvas slavenākajam simbolisma māksliniekam
Viena no vecākajām un nozīmīgākajām mākslas iestādēm Lietuvā — 1921. gadā dibinātais M. K. Čurļoņa Nacionālais mākslas muzejs. Šodien tā galvenā misija ir veicināt izpratni par kultūras un mākslas norisēm, saglabājot, pētot un eksponējot M. K. Čurļoņa kolekciju, kā arī Lietuvas un pasaules kultūras mantojumu.
Muzejā atrodas lielākā Čurļoņa gleznu un grafikas kolekcija, muzeja Mūzikas zālē var klausīties viņa mūziku. Ir arī dažādas pagaidu izstādes. Tā ir lieliska iespēja izzināt Lietuvas un starptautiskās mākslas un kultūras attīstību no seniem laikiem līdz mūsdienām.
5. Dodies uz devīto fortu — vienu no Lietuvas lielākajām kara piemiņas vietām
Kauņas cietokšņa attīstītākais forts, kas pabeigts īsi pirms Pirmā pasaules kara, ir orientieris, kas labi pazīstams tiem, kuri ceļo pa A1 šoseju. No ceļa var redzēt 1984. gadā atklāto izteiksmīgo pieminekli nacisma upuriem (tēlnieka Alfonsa Ambraziūnas, arhitektu Ģediminas Baravīkas un Vītauta Vīliusa, mākslinieka Kazimira Morkūnas darbs).
Starpkaru gados fortā mitinājās Kauņas smagā darba cietuma atzars, un no 1940. līdz 1941. gadam tas kalpoja par NKVD cietumu. Vēlāk tā kļuva par traģisku masveida nāvessodu vietu, kurā gāja bojā 50 000 cilvēku. 1958. gadā forts tika pārveidots par muzeju ar daudziem artefaktiem, kas dokumentēja nacistu un padomju zvērību šausmas. Šodien forts ir pilnībā atjaunots un apmeklētāji var izpētīt gandrīz visas tā telpas gan uz vietas, gan virtuāli.
6. Dodieties pastaigā pa skaisto parku Nemunas upes satekā
Pazīstamai kā Kauņas šūpulis, šai vietai ir daudz leģendu — daži stāsta, ka kādreiz šeit bijis svēts mežs, kas veltīts Lietuvas mīlestības, laulības un brīvības dievietei Mildai. Nav pārsteigums, ka šī ir iecienīta vieta romantiķu vidū, padarot to par iecienītu vietu īpašiem mirkļiem, piemēram, bildinājumiem vai vienkārši aktivitātēm brīvā dabā: ielu basketbols, volejbols, frīsbijs, skriešana, nūjošana un pikniki. Tuvāko apskates objektu vidū ir vēsturiskā Kauņas pils un Sv. Jura baznīca, kur apmeklētāji var aplūkot satriecošus pilsētas skatus un apskatīt pāvesta Jāņa Pāvila II statuju.
Šeit joprojām notiek arī daži pagāniski pasākumi. Katru ceturtdienu Satekas parkā pie aukurām jeb uguns altāriem notiek Romuvas rituāls. Mūsdienās atdzīvinātajai senajai Baltijas reliģijai Romuvai seko vairāk nekā 5000 cilvēku, kas pulcējas, lai svinētu savas tradīcijas.
7. Apskatiet ielu mākslu pagalma galerijā
Pagalms ar dažādām mākslas instalācijām pie Laisves Alejas — Kauņas galvenā bulvāra. Stāsts par šo vietu aizsākās pirms vairāk nekā desmit gadiem, kad uz šejieni pārcēlās mākslinieks Vītenis Jakass. Viņš ievēroja, ka kaimiņi ir zaudējuši saikni ar kopīgo vēsturi. Reaģējot uz to, Jakass sāka gleznot to ebreju ģimeņu fotogrāfijas, kuras savulaik šeit atradās pie sienām, un saņēma spēcīgu kopienas atbalstu.
Pamazām parādījās vairāk mākslas darbu, jauni mākslinieki ieguldīja savus darbus, kaimiņi sāka novērtēt un tūristi sāka apmeklēt. Šī neapšaubāmi ir viena no lielākajām ielu mākslas kolekcijām Baltijas valstīs. Bet pirms nākt, svarīgi atcerēties, ka šeit dzīvojošajiem ir tiesības uz mieru un klusumu.
8. Apmeklējiet basketbola spēli Žalgirio arēnā
Kauņas Žalgirio Arēna, lielākā un daudzpusīgākā norises vieta Baltijas valstīs, ir visdažādāko pasākumu norises vieta. Neatkarīgi no tā, vai tajā notiek aizraujoši basketbola, handbola, volejbola un telpu futbola mači, kultūrisma un fitnesa sacensības, daiļslidošanas sacensības vai koncerti, arēnas pielāgošanās spēja nav aprakstāma. Tā kalpo arī kā dinamiska telpa mākslinieciskiem priekšnesumiem, filmu festivāliem, izstādēm un privātām funkcijām.
Pats galvenais arēna ir basketbola komandas Kauņas Žalgiris lepnā mājvieta. Tā ir vadošā komanda Eiropas elites profesionālajā basketbola līgā un padara arēnu par svarīgu centru augsta profila sportam un izklaidei.
Kur paēst
Restorāni
Kauņā ir 5 restorāni, kas uzskaitīti “Michelin Guide”. Četri no tiem atrodas centrā pie Laisves Alejas. Uoksas galvenais mērķis ir no jauna attīstīt lietuviešu virtuvi, izmantojot modernus paņēmienus ziemeļvalstu stilā; DIA ir vienkāršāka, piedāvājot visu, sākot ar burgeriem un beidzot ar smalkiem steikiem, līdz ar ar populāriem ikdienas piedāvājumiem, tostarp svaigi noķertām zivīm. Klubā Nüman atradīsiet vakariņas ar gardu pašceptu maizi. Un Arrivée ir labs variants īpašiem gadījumiem: tas ir franču restorāns kādreizējā 17. gadsimta dominikāņu klosterī.
Piektais Michelin restorāns Monte Pacis atrodas tālāk no centra, tāda paša nosaukuma viesnīcas kādreizējā klosterī pagrabā. Papildus labam ēdienam šeit ir unikāla vīnu kolekcija. Īpašnieks ir arī kaislīgs vīna mīļotājs un kvalificēts someljē — ēdienkartē ir vairāk nekā 200 rūpīgi atlasītu vīnu.
Kauņā ir ne tikai Michelin, bet arī daudzas labas un cenas ziņā pieejamas vietas brokastīm un vakariņām: mājīgais Višta Puode mājas stilā, meksikāņu Agave, itāļu PICCOLA ITALIA, jūras velšu restorāns Senis ir jūra, iedvesmojoties no Hemingveja “Sirmgalvis un jūra”, kā arī Radharabe vegāniem.
Kafija un deserti
Kauņā ir milzīgs skaits konditorejas veikalu un maizes ceptuvju. Nav zināms, vai tas saistīts ar to, ka šī pilsēta pirms Otrā Pasaules kara tika dēvēta par “mazo Parīzi”, taču kruasāni, eklēri un citi konditorejas izstrādājumi šeit noteikti tiek mīlēti. Noteikti izmēģiniet šo: La Petite Pâtisserie, Motiejaus Bakery, Jo Malonė, Spurginė, Bundu. Un neaizmirstiet par kafiju — tāpat kā Viļņā, arī šeit grauzdēšanas un pagatavošanas metodes ir lieliskas
Ja neskaita konditorejas un ceptuves, kafiju var baudīt arī tādās kafijas ķēdēs kā Vero, Caif vai Caffeine, kā arī unikālās vietās: Habits, Koffee Lab, Kavalierius.