Kur pastaigāties gar Rīgas jūras līci
Ragakāpas dabas parks
Ragakāpas īpaši aizsargājamā dabas teritorija atrodas tikai divdesmit minūšu attālumā ar mašīnu no Rīgas centra. Ja vēlaties apvienot pastaigu pa priežu mežu ar smilšu kāpu un jūras apbrīnošanu, netērējot daudz laika un pūļu ceļā, šis maršruts ir piemērots tieši jums. Daži no šeit augošajiem kokiem ir pat 300 gadus veci.
Reljefs šeit ir daudzveidīgs un ietver ievērojamas augstuma atšķirības. Dabas taka ir aprīkota ar koka tiltiņiem un kāpnēm, bet pašlaik daļa tiek rekonstruēta. Neuztraucieties – tas pastaigu neapgrūtinās.
Jūrmalas Brīvdabas muzejs
Pirms kūrorta uzplaukuma, kas sākās 19. gadsimta vidū, Jūrmala sastāvēja no maziem zvejnieku ciematiem. Garā un šaurā zemes josla starp Rīgas jūras līci un Lielupi ir ļoti piemērota zvejniecībai. Lībieši, kuru dzīve bija cieši saistīta ar jūru, šeit apmetušies jau kopš seniem laikiem.
Brīvdabas muzejā jūs uzzināsiet par latviešu zvejnieku dzīvi, kas apmetās jūras piekrastē un blakus esošo upju krastos. Starp eksponētajiem priekšmetiem ir 19.-20. gadsimta sākuma koka dzīvojamās mājas, šķūņi, pirts un kūpinātava. Īpašs muzeja lepnums ir zvejas laivu, enkuru un virvju izgatavošanas piederumu kolekcija.
Šie priekšmeti un ēkas šeit pārvesti no dažādiem zvejnieku ciematiem: Kauguri, Ragaciems un Engure. Ieeja teritorijā ir bez maksas. Pārbaudiet oficiālo Facebook lapu, lai uzzinātu aktuālo darba laiku.
Kur paēst
Starp Buļļuciema bāku un Ragakāpas dabas parku, līča krastā, pēc pastaigas var atpūsties un uzkost slavenā Jūrmalas restorāna „36.Line Grill“ ēdienu kravas automašīnā.
Šeit varēsiet nobaudīt veģetāro plovu, bujabese zupu, beļģu vafeles ar krējumu, klasisko liellopa gaļas burgeru, zivis un daudz ko citu. Sortimentā ir dažādi dzērieni, tostarp alkoholiskie. No rudens līdz vēlam pavasarim „36.line“ kafejnīca ir atvērta tikai brīvdienās un svētku dienās.
Precīzs darba laiks atrodams mājaslapā.
Lielupe – kā līcis, bet klusāka
Baltā kāpa
Četrus ar pusi kilometrus no Priedaines dzelzceļa stacijas, Lielupes un Buļļupes satekas tuvumā, atrodas unikāls dabas objekts – 17 metrus augstā Baltā kāpa. Tā veidojusies Lielupes kreisajā krastā 18. gadsimta vidū.
Lai to apmeklētu, iesakām izvēlēties darba dienu, kad ir mazāk atpūtnieku. Un, protams, labāk doties skaidrā laikā – tad kāpas baltās kvarca smiltis saulē īpaši skaisti mirdz. Uz šejieni var nokļūt ar automašīnu pa Vārnukroga ceļu, un tad doties pastaigā pa priežu mežu.
Slokas ezers – Jūrmalas “iekšējā jūra”
Slokas ezera taka
Taka ir labi piemērota pastaigām, jo fiziskā slodze ir vidēja līmeņa.
Uz taku var nokļūt ar privāto vai sabiedrisko transportu. Piemēram, ar vilcienu var aizbraukt līdz Ķemeru stacijai, pēc tam 4,5 kilometrus līdz takas sākumam doties kājām garām galvenajiem arhitektūras pieminekļiem: ūdenstornim ar muzeju un skatu laukumu, kā arī grandiozajai 1936. gadā celtajai viesnīcai. Tuvojoties Slokas ezeram, redzēsiet 7 metrus augstu skatu torni putnu vērošanai.
Esiet uzmanīgi: pavasarī un rudenī takas posmi var būt applūduši. Sīkāka informācija par šīs vietas apmeklējumu atrodama mājaslapā.
Zaļā kāpa
Vēl viens Jūrmalas dabas brīnums ir Zaļā kāpa. Pirms 4500 gadiem šī vieta bija senās Litorīnas jūras krasts. Vairāku gadu tūkstošu laikā ainava ir mainījusies, un smilšu kāpa ir apaugusi ar mežu.
Lai šeit nokļūtu, jābrauc līdz Partizānu ielas beigām Ķemeros – tur sākas 10 km gara taka, kas galu galā aizvedīs līdz sēra dīķiem Raganu purvā. Bet, lai apskatītu Zaļo kāpu, jums ir jānoiet tikai 3-3,5 kilometri pa mežainiem zemes celiņiem un aprīkotām koka takām.
Purvaini plašumi
Lielā Ķemeru tīreļa laipa
Pazīstamākā dabas taka ne tikai Jūrmalā, bet, iespējams, visā Latvijā ir koka laipa pāri Lielajam Ķemeru tīrelim. Šeit var ērti apbrīnot hipnotizējošas askētiskas ainavas ar zemiem kokiem un dažādiem purva augiem. Ar koka tiltiņiem var nokļūt līdz visnecaurbraucamākajām vietām.
Kopumā ir divi apļveida maršruti: 1,5 un 3,7 kilometri. Garākā maršruta vidū var uzkāpt koka tornī, lai vērotu putnus. Aukstā laikā, ejot pa taku, jābūt uzmanīgiem – var viegli paslīdēt. Plašāku informāciju par šīs vietas apmeklējumu skatiet šajā saitē.
Ķemeru kūrorta parks
No šīs vietas sākas daudzas Jūrmalas dabas takas. Parkā ir daudz labiekārtotu meža taku ar gleznainiem tiltiņiem pār vietējo Vēršupīti. Ja vēlaties atpūsties dabā, bet neesat gatavi mērot vairākus kilometrus cauri biezoknim, ērti pavadīsiet laiku Ķemeru kūrorta parkā.
Kur paēst
Ķemeros atradīsiet „Annas Mājas“ kafejnīcu. Tā atrodas pašā Ķemeru centrā, E.Dārziņa ielā 22. Ņemiet vērā, ka aukstajā sezonā kafejnīca ir atvērta tikai brīvdienās. Ziemas svētku laikā šeit var nobaudīt mājās gatavotus Ziemassvētku cepumus.
Sēra dīķu laipa
Šī taka Ķemeru apkaimē ved uz Latvijā reti sastopamu dabas parādību – sēra dīķiem, kas veidojas, pazemes avotiem izplūstot virspusē.
Lai šeit nokļūtu, jābrauc vai jāiet kājām divus kilometrus pa meža zemes ceļu no Ķemeriem Antiņciema virzienā un tad vēl 600 metrus pa aprīkotu koka taku cauri Raganu purvam. Pie takas sākuma ir neliela autostāvvieta.
Tuvojoties vietai, jūs sajutīsiet ne visai patīkamu smaku, kas atgādina sapuvušas olas, taču nesatraucies – tas ir normāli sērūdeņa avotiem.