Pāvilosta ir ostas pilsēta Kurzemes vēsturiskajā reģionā, kas atrodas Latvijas rietumos. Tiesa, Pāvilosta drīzāk līdzinās nelielam ciematiņam, kur ik pa laikam piestāj skandināvu tūristi. Te ir klusi, omulīgi, ļoti mierīgi un ar neticamiem saulrietiem. Un vēl tiek uzskatīts, ka šeit ir labs vējš — to apliecina daudzie vindsērferi un kaitsērfe
Pāvilosta atrodas Sakas upes grīvā Baltijas jūras piekrastē. Pirmo akmeni šeit svinīgi iemūrēja 1879. gadā. Pēc tam kādu laiku būvēja kara flotes bāzi. Kad būve bija pabeigta, Pāvilostā turpināja aktīvi attīstīties kuģu būve — līdz Pirmajam pasaules karam te bija trīs kuģu būvētavas. Pēc kara pilsētas iedzīvotāju galvenā nodarbošanās bija zvejniecība. Šobrīd te viss fokusējas uz tūrismu — pilsēta strauji gūst popularitāti gan Latvijas, gan citu Austrumeiropas un Ziemeļeiropas iedzīvotāju vidū.
Kā nokļūt
Attālums starp Rīgu un Pāvilostu ir aptuveni 210 km. Visērtākais un vienkāršākais veids, kā šeit nokļūt, ir ar automašīnu. Ceļā paies aptuveni 3 stundas, taču pa ceļam var ielūkoties Liepājā, Ventspilī vai, piemēram, kādā no pilīm, kuru šajā novadā ir ļoti daudz. Vēl viens bonuss, ja sanāk doties uz Pāvilostu jūnijā — ziedošie sarkano magoņu lauki pavadīs gar ceļu.
Tāpat var izvēlēties ikdienas autobusu “Rīga — Pāvilosta”: pašlaik tas iet vienu reizi dienā un no Rīgas atiet ap trijiem dienā. Tādā gadījumā ceļam vajadzēs nedaudz vairāk laika — apmēram 4 stundas.
Jūra, mākslas rezidence, senas ķieģeļu mājas: ko darīt un skatīt Pāvilostā
Pāvilostā brauciet pastaigāties, elpot jūras gaisu un domāt par patīkamo. Ja ar to nepietiek, tad izmantojiet mūsu ieteikumus — un tad mēģiniet no jauna: pastaigāties, ieskatīties visās acīs un klausīties jūrā.
Novērtēt jauno promenādi
Pavisam nesen Pāvilostā tapa jauna promenāde. Stāsta, ka pirmām kārtām to būvēja kā aizsardzību pret vietējās novadpētniecības muzeja ēkas applūšanu (par to — nedaudz vēlāk).
Objekts, kas piesaistīs jūsu uzmanību promenādē — Mārtiņa līņa skulptūra. Divas vertikāli stāvošas laivas. To augšdaļa it kā nobirst, radot smilšu pulksteņa ilūziju. Tāds neuzbāzīgs atgādinājums par laiku — un laikam arī mirkļa skaistumu.
Ielūkoties vietējā novadpētniecības muzejā
Novadpētniecības muzeja ēka Pāvilostā pati par sevi ir ievērības cienīga — tā ir gara rupja akmens un ķieģeļu celtne, kas celta 1879. gadā. Kādreiz tā bija loču māja, bet tagad tajā — muzejs, kur var iepazīt pilsētiņas vēsturi un zvejnieku ciema iedzīvotāju ikdienu.
Adrese: Dzintaru iela 1, Pāvilosta
Pastaigāties pa Ziemeļu un Dienvidu molu
Ziemeļmolu un Dienvidu molu Pāvilostā uzcēla uzreiz, kā sāka būvēt jūras bāzi — XIX gs. beigās. Un, ja padomju laikos pa tiem staigāt bija aizliegts, tad tagad visi 290 katra mola metri ir jūsējie.
Apmeklēt mākslas rezidenci PAiR
Īstens dārgums Pāvilostā ir starptautiskā mākslas rezidence PAiR. Šeit ierodas mākslinieki, kuratori un pētnieki, lai strādātu, eksperimentētu un radītu. Vienlaikus PAiR ir kultūras centrs, kur bieži notiek izstādes, performances, diskusijas, darbnīcas un mākslas festivāli, kurus apmeklēt var ikviens interesents.
Pati rezidence atrodas vēsturiskajā 1901. gada koka ēkā, ko ieskauj ziedošs dārzs. Bet pavisam netālu ir jūra.
Zivis, mīdijas, klasiskie frī kartupeļi un labākās brokastis: kas ir Pāvilostā
Laiva
Kafejnīca Laiva, iespējams, ir Pāvilostas gastronomiskais centrs. Šeit ir neticami garšīgi, ļoti draudzīgi un daudz cilvēku — vietējie un tūristi pļāpā pie bāra letes vai sarunājas pie galdiņiem.
Laiva atrodas bijušās aptiekas ēkā — uz viena no senajiem logiem joprojām krāsojas klasiskais simbols: čūska, kas apvij kausu. Par to, ka te pirms vairākiem gadsimtiem gatavoja dziedinošus maisījumus un pārdeva tos pilsētniekiem, atgādina stikla burciņas no krāsaina stikla, kas saliktas plašos koka plauktos. Runā, ka kafejnīcu Laiva atvēris šīs aptiekas īpašnieku pēctecis.
Ēdienkarte ir lieliska — šķiet, tajā ir viss, ko vien pēc garas pastaigas varētu vēlēties. Labas mājas brokastis, pasta ar milzīgu siera daudzumu, vairāku veidu picas, grauzdiņi ar avokado, lasi vai brī sieru, svaigi salāti ar buratu, latviešu iecienītā aukstā biešu zupa un, protams, mīdijas. Un vēl – liela vīna izvēle.
Taču, ja sanāk būt Pāvilostā aukstajā gadalaikā, atcerieties, ka Laiva darbojas tikai tūrisma sezonā — vasaras mēnešos, kā arī agrā rudenī un vēlā pavasarī.
Enkurs
Var bezgalīgi aprakstīt kafejnīcas un restorānus, bet labāk kā to saimnieki par šīm iestādēm neviens neizteiksies. Tā, piemēram, sevi apraksta pats Enkurs: “normāla vieta Pāvilostā: labs ēdiens, labs latviešu alus, laba mūzika.”
Tā arī ir, nestrīdēsimies.
Āķagals
Šis restorāns atrodas blakus tāda paša nosaukuma viesnīcai. Te ir ļoti vienkārši, bet garšīgi. Viņi specializējas ēdienos ar jūras veltēm, kurus rotaļīgi papildina ar kokteiļiem no savas plašās kartes.
MA:LA Pāvilosta
Ja jums likās, ka esat nejauši iemaldījies kādas vasarnīcas teritorijā, tad jums neizlikās. Visticamāk, tā arī ir MA:LA Pāvilosta. Šī vieta līdzinās brīvdabas bāram, kas veidots no laika gaitā aptumšotiem dēļiem, daļēji pamestas hipiju mītnes un raibas kāzu telts vienlaikus.
Ēdienkarte tiek sinhronizēta ar interjeru: burgeri, bouli, grieķu salāti, absolūti traki deserti (piemēram, trīsstāvu šokolādes kūkas, kas pārlietas ar karamelēm), siera un lavandas sacepumi, sīpolu gredzeni, vistas stilbiņi un kas tik vēl ne. Alus un aperols arī ir pieejams.
Sun Day
Visbeidzot krastā atradās Sun Day – restorāns ar neticamu skatu uz jūru, pludmali, savvaļas krūmiem un priedēm. Šeit jāpasūta zivis, jūras veltes, mīdijas un deserti. Un vēl vērts ieskatīties brokastīs ideālu plāno pankūku un gardās kafijas dēļ.
Kur apmesties pa nakti: SPA, kempings un mājiņas uz ūdens
Otto hotel & Sun
Otto Hotel & Sun Pāvilostā parādījās nesen, bet momentāli ieguva popularitāti. Te ir ļoti skaisti, ir spa ar baseinu, jumta terase un vēl pašiem sava virtuve. Vislabākais variants visīstākajai atpūtai: jūs, SPA, labs serviss, stilīgs dizains un jūras gaiss.
Kempings ZvejniekSĒTA
Pretējā krastā no Otto Hotel & Sun redzamas nelielas koka mājiņas. Tas ir kempings ZvejniekSĒTA. Šeit var iznomāt kādu no mājiņām vai novietot savu telti brīvā vietā. Speciāla servisa nav, toties ir pārgājienu romantika un neliela burbuļvanna.
Mājiņas uz ūdens Peldmāja
Peldmāja ir sešas koka mājiņas Sakas upē, kas atrodas uz pontona. Katrā ir sava virtuve, divguļamā gulta, papildus guļvietas un, protams, sava terase ar skatu, no kura gribas raudāt aiz laimes.
Apartamenti Pāvilostas Šīfermāja
Pāvilostas Šīfermāja ir neliels un ļoti dvēselisks jaunas ģimenes projekts, kuri gandrīz pirms desmit gadiem pārcēlās no Rīgas uz Pāvilostu. Jo šeit jūra un viļņi ir ideāli apstākļi vindsērfingam. Pāvilostas Šīfermāja ir pieci skaisti apartamenti (Viens no tiem — ar vienkārši neticamu, drīzāk mākslas objektam līdzīgu, krāsni istabas vidū).
Un kas vēl?
Vēl dažas vietas, kas nedaudz iziet ārpus Pāvilostas robežām, bet ir uzmanības vērtas.
Akmeņraga bāka
Garā pastaiga (10 km) pa piekrasti Liepājas virzienā var aizvest jūs līdz milzīgai sarkanai bākai. Akmeņraga bāka 37 metru augstumā. To uzcēla jau 1921. gadā citas bākas vietā, kas tika izpostīta Pirmā pasaules kara laikā.
Bākā var uzkāpt pa vītņu kāpnēm: pieveiciet 170 pakāpienus un palūkojieties uz Baltijas jūru no augšas.
Cīravas pils
25 km attālumā no Pāvilostas atrodas vēl viena neiedomājami skaista vieta — Cīravas pils. To uzcēla jau 1752. gadā. Pils regulāri mainījusi īpašniekus, vairākkārt pārvecojusi, līdz XX gs. sākumā pārtapusi par meža skolu. Stāsta, ka tās stingrais direktors licis skolēniem par katru provinci stādīt pa vienam kokam. Pagājušā gadsimta vidū skolas vietā parādījās profesionālā vidusskola un kopmītnes. Un tad lepnā pils bija tukša.
Cīravas pilī ir 30 istabas: runā, ka dažās no tām saglabājušās senas freskas pie griestiem un sienām, bet lielajā zālē apskatāms milzīgs marmora kamīns. To pagaidām pārbaudīt nav iespējams — pili plāno restaurēt un visi tās logi un durvis ir aiznaglotas.
Toties var paskatīties uz to no malas, pastaigāties pa milzīgu parku apkārt un piestāt pie neliela dīķa ar divām saliņām.