menu

Hagen Quarters

Jaunais dzīvojamais rajons Āgenskalnā atrodas bijušās zeķu fabrikas Aurora vietā blakus Māras dīķim.

No vēsturiskajām ēkām saglabājušies tikai ķieģeļi, kurus sola izmantot jaunajā projektā. Teritorijā esošās ēkas un būves daudzkārt pārbūvētas 19. un 20. gadsimtā, un vērienīgā pārbūve 21. gadsimtā, šķiet, turpina šo loģisko līniju.

Teritorijas vēsture

Teritorijai ir bagāta vēsture. 17. un 18. gadsimta mijā Mariinskas dzirnavu dīķa krastos bija tikai nelielas smilšu kāpas. Ūdens nereti grauza krastu un šeit izveidojās vairākas nelielas saliņas, kas parādījās un izzuda.

Tad Antons Kristofs Zauers šeit uzcēla savu īpašumu, ko viņš sauca par “Robinsona salu”: ​​papildus divām dzīvojamām ēkām teritorijā atradās saimniecības ēkas un nelielas dzirnavas. Dažas telpas tika izīrētas kā pilsētnieku vasarnīcas. Pēc Zauera nāves 1822. gadā muiža mainīja īpašniekus, un jau 1836. gadā šeit parādījās audumu fabrika. Līdz 1845. gadam toreizējais zemes īpašnieks Georgs Frīdrihs Tanks nolēma daļu teritorijas izmantot ārstniecisko dēles audzēšanai — un ierīkoja vairākus īpašus dīķus, taču līdz 1860. gadiem uzņēmums bankrotēja, teritoriju nopirka Holmu ģimene. un pazuda vajadzība pēc dēles dīķiem.

Līdz 1900. gadu sākumam Mariinskas dzirnavu dīķa krastos parādījās vairākas rūpnīcu ēkas: darbnīcas, vērptuves, krāsotavas, katlu telpa, noliktavas un administratīvās ēkas. Rūpnīcā strādāja no 350 (1900. gadā) līdz 200 cilvēkiem (1918. gadā).

Hagen Quarters
Golm & Co. rūpnīca. Zīmējums no 20. gadsimta 20. gadiem
riga1201.wordpress.com
Hagen Quarters
Auroras rūpnīcas jaunā ēka
zudusilatvija.lv

30. un 40. gados uzņēmums bankrotēja, un 1941. gadā administratīvās ēkas ieņēma Luftwaffe vienība, darbnīcas pārvērtās par remontdarbnīcām, kurās bija spiesti strādāt Rīgas geto ieslodzītie, bet daļa telpu tika pārveidota par kazarmas. 1944. gadā sabiedroto operācijas laikā tika bombardētas daudzas ēkas.

Hagen Quarters
kaamos.lv

1947. gadā, jau padomju laika Rīgā, saglabātajās ēkās darbu sāka uz mazās ražošanas bāzes izveidotā zeķu fabrika Aurora. Pusgadsimta laikā teritorija tika pakāpeniski atjaunota un modernizēta. Ražošana nepārstāja darboties arī pēc padomju okupācijas: tā tika pārveidota par rūpnīcu Aurora Baltika un 2000. gadu sākumā pārcelta uz Daugavpili. Rūpnīcas ēkas bija tukšas un jau ilgu laiku bija nolietojušās.

Jauns mājoklis. Izkārtojumi un ērtības

Rūpnīcu ēku ar sarežģītu vēsturi pārveidot par bēniņiem izrādījās sarežģīts uzdevums — daudzas konstrukcijas izrādījās pārāk nolietotas: attīstītājs, kurš 2006. gadā projektēja teritorijā mājokļus, nolēma nojaukt lielāko daļu ēku.

Tiesa, tajā pašā laikā, šķiet, tika saglabāti 51 000 vēsturisko ķieģeļu, kas tika rūpīgi saglabāti un no kuriem mēģinās atjaunot kādu no rūpnīcas vēsturiskajām fasādēm.

2020. gadā darbu teritorijā uzsāka Igaunijas attīstības uzņēmums Kaamos. Cieceres ielā izvietotajās daudzdzīvokļu ēkās kopumā ir 300 dzīvokļi no 51 līdz 117 m².

Hagen Quarters
Hagen Quarters
kaamos.lv

Lakoniski dzīvokļi tiek izīrēti ar pabeigtu apdari. Interjeriem ir izstrādātas četras koncepcijas. Pamatā dominē koksne un gaiši toņi — tiek pieņemts, ka tas ir piemērots visplašākajam iedzīvotāju lokam. Trīs alternatīvi stilistiskie risinājumi izmanto gaišus smilšu toņus (saukti par “Baltic Beige”), pelēko (“Nordic Grey”) vai siltos kanēļa toņus (“Austrumu”).

Infrastruktūra

Hāgenas kvartāla galvenā priekšrocība ir pastaigas attālumā esošais Māras dīķis (no daudziem logiem būs skats), dīķim pieguļošais parks 11 hektārus lielais un dinamiski augošais Āgenskalna rajons.

Vēsturiskā vide ap dīķi ļauj atpūsties pie ūdens, pastaigāties vai vērot gadalaiku maiņu, neizejot no pilsētas.

Hagen Quarters
Hagen Quarters
kaamos.lv

Cenas

Dzīvokļi vēl nav parādījušies pārdošanai. Paredzēts, ka to sākumcena būs no 3400 eiro par kvadrātmetru.

Projekta komanda

Projekta attīstītājs ir Igaunijas uzņēmums Kaamos. Hagen Quarters vajadzētu būt uzņēmuma pirmajam realizētajam projektam Latvijā.

Autors: editor nbhd
Datums: 03.10.23