Pirms ķerties pie projektu aprakstiem, ir svarīgi pieminēt dažas Viļņas īpatnības. Lietuvas galvaspilsētā lielāko daļu aizņem vecpilsēta, kas ir viens no lielākajiem viduslaiku arhitektūras kompleksiem Ziemeļeiropā un Austrumeiropā. Tas ir ne tikai nozīmīgs objekts, bet arī iedzīvotāju ikdienas apkārtējā vide.
Atšķirībā no daudzām vietām Eiropā tūristiem nav izdevies Viļņas vecpilsētas iedzīvotājus izdzīt no pilsētas vēsturiskās daļas. Šeit joprojām ir daudz dzīvojamo ēku, skolu, bērnudārzu, remontdarbnīcu un citu ar tūrismu nesaistītu vietu. Starp ēkām stiepjas gājēju ielas, laukumi un labiekārtoti pagalmi. Daudzās apkaimēs, tostarp vecpilsētā, ir dzeramās strūklakas, grāmatu plaukti, veloceliņi un riteņu nomas. Pilsētvidē liela nozīme tiek piešķirta dabai: Viļņa tiek uzskatīta par vienu no zaļākajām galvaspilsētām Eiropā — 46 % pilsētas teritorijas aizņem dažādi parki un skvēri.
Tas viss padara pilsētu neticami pievilcīgu pastaigām vai izbraucieniem ar velosipēdu. Neatkarīgi no jūsu apkaimes un transporta veida, Viļņā atradīsiet visdažādākās publiskās telpas, no kurām daudzas ir jaunas, taču visas ir bezmaksas. Mēs esam izvēlējušies desmit no tām un atzīmējuši tās Viļņas kartē. Lielākā daļa no tām ir atvērtas 24 stundas diennaktī, tikai divām esot atvērtām pēc noteikta grafika.
Parks pie Green Hall biznesa centra 2
Adrese: Upės g., Vilnius, 08106 Vilniaus m. sav.
Šī nelielā zaļā zona ir gan parks, gan Green Hall 2 biznesa centra “seja”, kas atrodas augstāk nogāzē. Kā stāsta ēkas arhitekts Edimtas Šimeliūnas no Archinovas, klients vēlējās, lai āra projekts iemiesotu ilgtspējīgas attīstības principus un būtu harmonijā ar Neris upes krastmalu.
Tāpēc veidotā ainava ir diskrēta un saplūst ar reģionālajām īpatnībām tās atrašanās vietā dabā: vairākas apaļas platformas ar āra mēbelēm, kā arī bērnu rotaļu laukums un kāpnes, kas ved uz upi. Visu elementu izgatavošanā tika izmantoti vietējie materiāli, galvenokārt koks, kā arī tās teritorijā ir iestādīti dažādi augi, un lapenes jumts ir klāts ar sūnām.
Publiskā ārtelpa pie Baltā tilta
Adrese: Upės g. 6, Vilnius, 09309 Vilniaus m. sav.
Gājēju Baltais tilts jeb Baltas Tiltas atrodas pašā Viļņas centrā. Šnipišķes apkaimē, blakus tirdzniecības centram CUP atrodas plašs pastaigu un sporta laukums: ārtelpā ir pieejama betona bļoda skrituļdēļiem un BMX, basketbola un volejbola laukumi, kā arī dažādi āra trenažieri. Nedaudz tālāk aiz pastaigu un sporta laukuma Baltais tilts ir integrēts amfiteātrī ar sēdvietām, kuru priekšā uz ūdens ir novietota platforma (pontons) izrādēm. Amfiteātrī atrodas arī paviljonos, kurā atrodas kafejnīcu tīkls Caffeine, ēdināšanas laukums un IKI lielveikals.
Pateicoties šīm dažādajām funkcijām, publisko telpu var izmantot visu gadu, pat ziemas aukstumā. Projektu pēc pilsētas administrācijas pasūtījuma izstrādāja ID Vilnius arhitekti un inženieri (līdz 2024. gadam saukts Vilniaus plano).
Paralimpiskā krastmala
Adrese: Olimpiečių g. 15, Vilnius, 09200 Vilniaus m. sav.
Vēl viens ID Vilnius projekts ir Paralimpiskā krastmala, kas atrodas pamestās Padomju Savienības Sporta pils teritorijā. Telpa ir paredzēta aktīvai atpūtai: tur ir ierīkota kāpšanas siena, un gar krastmalas augšējo daļu ved veloceliņš. Krastmalā ir uzstādīta skulptūru kompozīcija par godu paraolimpiešiem, un vasarā ir atvērta kafejnīca. Netālu atrodas neliels smilšu krasts, kur var viegli iekāpt ūdenī vai nolaist kajaku no īpašas nogāzes.
Paupys publiskā telpa
Adrese: Aukštaičių g. 12, Vilnius, 11341 Vilniaus m. sav.
Viena no populārākajām atpūtas vietām Viļņā ir Darnu Group attīstītā Paupis apkaime. Kādreiz šeit atradās Skaiteks rūpnīca. Jaunajās ēkās fasāžu un interjeru faktūras atgādina industriālo pagātni, paiteicoties neapstrādātajam betonam un kortēna tēraudam.
Papildus daudzdzīvokļu ēkām Paupis apkaimē arī atrodas arī biroji un daudzas publiskās telpas. Piemēram, Paupio Turgus ir ēdināšanas centrs ēkas iekšējā gaismas pagalmā, ko no grīdas līdz griestiem klāj apstādījumi. Blakus atrodas koka kinoteātris “Pasaka”, ko projektējis uzņēmums Audrius Ambrasas Architects.
Vietas, kur atrodas visvairāk cilvēku ir atdalītas no dzīvojamās telpas, pateicoties augstuma starpībai, jo lai nokļūtu līdz Paupis apkaimē esošajiem restorāniem vai kinoteātrim, ir jākāpj pa kāpnēm vai rampām.
Viļņas Japāņu dārzs
Adrese: Linkmenų g. 2a, Vilnius, 08104 Vilniaus m. sav.; 06:00-23:00 everyday
Viļņas japāņu dārzs tika atklāts 2023. gada aprīļa beigās Šnipišķu apkaimē. Dārzs ir veidots saskaņā ar visiem japāņu ainavu arhitektūras noteikumiem un satur tradicionālos elementus – kaskādes tipa dīķus, akmens celiņus un sakuru kokus. Dīķi dārza centrā var šķērsot pa pontonu tiltu. Savukārt ūdenskritumiem un karpu dīķiem pāri ved tradicionāli veidoti tilti.
Parka koncepciju izstrādāja pazīstami japāņu ainavu arhitekti: Širo Nakane, Japānas imperatora dārzu kurators, un viņa dēls Jukihiro Nakane. Koncepciju apkārtnei pielāgoja ainavu arhitekte Ramune Sandersone, kura arī ir bijusi atbildīga arī par Neris upes krastmalas apkārtnes ainavu veidošanu. Projektu finansēja Eiropas Nacionālais attīstības fonds ar mērķi padarīt šo teritoriju pievilcīgāku uzņēmumiem un radīt jaunas darbavietas.
Vingrių laukums
Adrese: Vingrių skveras, Vilnius, 01141 Vilniaus m. sav.
Blakus Vingrių laukumā esošajam MO muzejam atrodas publiskais dārzs, kurā iespējams apskatīt lietuviešu mākslinieku mākslas darbus un līkumotu mākslīgo strautu, kas izveidots, lai pieminētu avotu, kas dārzā atradās kopš 16. gadsimta un ko pilsētas iedzīvotāji izmantoja līdz pat padomju okupācijai. Tūlīt aiz Vingrių laukuma sākas stāvs nogāziens ar iespaidīgu reljefu, kuru ID Vilnius arhitekti izmantoja, lai projektētu kāpnes ar terasi un skatu platformu, no kuras paveras skats uz Viļņas vecpilsētas jumtiem.
Sei Shin En japāņu dārzs
Adrese: T. Kosciuškos g. 26, Vilnius, 01100 Vilniaus m. sav.; Otrdiena-Svētdiena, 11:00-17:00.
Sei Shin En dārzs, kas tika atklāts 2009. gadā, ir vēl viens neliels un smalks japāņu dārzs. Parka izveides ideja radās māksliniecei Daļai Dokšaitei, kura daudzus gadus interesējas par Tālo Austrumu kultūru. Katrs parka daļiņa no akmeņainiem celiņiem līdz elegantām pagodām ir veidota tā, lai radītu meditatīvu noskaņu. Bambuss, rododendri, kļavas un citi augi tika izvēlēti atbilstoši gadalaiku maiņai: katrs gadalaiks ir krāsains un harmonisks savā krāšņumā.
Tāpat kā pārējās šajā tekstā aprakstītās vietas, Sei Shin En dārzu var apmeklēt bez maksas, taču pirms došanās uz to, ir svarīgi noskaidrot vai dārzā nenorit pasākumi. Laiku pa laikam dārzā viesojas arī japāņu mākslinieki, tiek rīkotas tējas ceremonijas un citi pasākumi, grafikam vislabāk sekot līdzi Sei Shin En dārza Facebook lapā.
Luterāņu dārzs
Adrese: V. Mykolaičio-Putino g. 10a, Vilnius, 03155 Vilniaus m. sav.
Šovasar ID Vilnius ieviesa jaunu zaļo zonu Aukštoja kalnā. To nosauca par Luterāņu dārzu, pieminot vecās luterāņu kapsētas, kas tika iznīcinātas padomju okupācijas laikā. Teritorijas malā tika uzcelta dzimtsarakstu nodaļas ēka, kas ir viens no ievērojamākajiem Lietuvas padomju modernisma paraugiem.
Dzimtsarakstu nodaļas ēkas atjaunošanas ietvaros daļa mirušo tika pārapbedīta, un daži no neiznīcinātajiem kapu pieminekļiem, pamatojoties uz 1938. gada arhīvu izpēti, tika atgriezti to sākotnējās vietās. Turklāt tika ierīkoti jauni celiņi un uzstādītas Corten tērauda plāksnes. Labākās vietas parkā ir soliņi Aukštoja kalna malā, kur var baudīt skatu uz Viļņas debesskrāpjiem.
Senatora pāreja
Adrese: Dominikonų g. 11, Vilnius, 01131 Vilniaus m. sav.
Senatorių Pasažas ir projekts, kas tapis ar lielu mīlestību pret vēsturisko Viļņu. Piecsimt gadu vecā ēka, kas atrodas netālu no Viļņas ebreju kvartāla ir piedzīvojusi daudz pārmaiņu: Lietuvas Lielkņazistes laikā tā bija stallis, savukārt 20. gadsimtā – tējnīca un maiznīca. Padomju laikā tās pagalmā atradās automašīnu stāvvieta. Savukārt, tikai nesen komplekss tika rekonstruēts pēc slavenā Lietuvas arhitektu biroja DO Architects projekta. Darbi tika pabeigti 2020. gadā. Pēc rekonstrukcijas pagalms tika pārveidots par gājēju ceļu, un tā ietvaros tika atvērti vairāki veikali.
Pasāžas īpašnieks ir dāņu uzņēmējs Nilss Pēters Pretsmans (Niels Peter Pretzmann), kas sākotnēji neplānoja šo ēku pārvērst par sabiedrisko centru un vēlējās aprobežoties ar birojiem un dzīvokļiem. Tomēr pēc tam, kad Pretzmans uzzināja, ka balstoties uz arhitektu veikto izpēti, pasāžu sākotnēji aktīvi izmantojuši Viļņas iedzīvotāji, viņš izveidoja jaunu uzņēmējdarbības modeli, kas ietvēra restorānus un veikalus. Viņš neprasīja, lai arhitekti izveidotu pēc iespējas vairāk izmantojamo kvadrātmetru – viņam galvenā vērtība bija pasāžas šarms un autentiskums.
Ogmios pilsēta
Adrese: Verkių g. 29, Vilnius, 09108 Vilniaus m. sav.
Pēdējais no tiem atrodas ārpus tūrisma maršrutiem. Tā ir daudzfunkcionālā centra Ogmios pilsētas teritorija, kas pozicionēta kā “āra iepirkšanās centrs”. Tirdzniecības paviljoni izvietoti atsevišķās ēkās, nevis vienā lielā ēkā. Šāds plānojums ļāva izveidot daudzas brīvdabas atpūtas vietas: nelielus skvērus un laukumus ar strūklakām un dzeršanas strūklakām, bērnu rotaļu laukumus un lapenes.
Teritorija ir apstādīta ar daudzgadīgajiem augiem — ne tikai kokiem un krūmiem, bet puķu dobēs pat ar dārzeņiem. Projekts ir nominēts 2022. gada Mīsa van der Roes balvai, kas ir Eiropas Savienības augstākā arhitektūras balva.
Lai uzzinātu vairāk par Viļņas laikmetīgo arhitektūru un publiskajām telpām, aicinām izlasīt mūsu iepriekš publicēto rakstu par pilsētas interesantākajiem mūsdienu arhitektūras objektiem [šeit].