Dalītās atkritumu vākšanas sistēma Latvijā paredz visu atkritumu dalīšanu kategorijās, no kurām trīs galvenās ir:
- BIO atkritumi: pārtikas atlikumi, dārza atkritumi. Šos atkritumus šķiro brūnajos konteineros.
- Plastmasa, kartons un metāls: plastmasas pudeles, alumīnija bundžas, metāla iepakojumi, avīzes, žurnāli, plastmasas iepakojumi. Šos atkritumus šķiro dzeltenajās tvertnēs.
- Stikls: pudeles, burkas.Šos atkritumus šķiro zaļos konteineros.
BIO atkritumi
BIO atkritumi ir svarīgi, jo, pareizi rīkojoties ar tiem, tos var pārstrādāt noderīgos resursos: elektrībā, siltumā un kompostā. “Getliņu” gadījumā tie kļūst par galveno resursu dārzeņu audzēšanai.
2024. gadā BIO atkritumu šķirošana kļuvusi obligāta visiem Latvijas iedzīvotājiem. Taču, lai šis process būtu efektīvs, ir svarīgi izprast BIO atkritumu apsaimniekošanas noteikumus.
Ko DRĪKST izmest brūnajā atkritumu tvertnē:
- Augļu un dārzeņu pārpalikumus
- Gaļu un zivis
- Graudaugu produktus un maizi (bez iepakojuma)
- Olu čaumalas
- Kafijas biezumus un tēju bez maisiņiem
- Sieru, biezpienu un citus cietos piena produktus
- Augus un kokus, kas nav augstāki par 50 centimetriem, kā arī nelielus zarus
Ko NEDRĪKST izmest brūnajā atkritumu tvertnē:
- Šķidrumus, tostarp šķidrumus uz ziepju bāzes
- Zupas, mērces un eļļas
- Jebkādu iepakojumu, tostarp bioplēvi
- Akmeņus un mēslojumu dārzam (tie jāizmet nešķiroto atkritumu konteineros)
- Mājdzīvnieku pakaišus un atkritumus
- Šķeldu, grila kokogles, cigaretes un pelnus
- Sienu, kūtsmēslus un citus lauksaimniecībā izmantojamus materiālus
- Lielus zarus
- Autiņbiksītes un citus higiēnas piederumus (tie jāizmet nešķiroto atkritumu konteineros)
Ko ir svarīgi zināt
- Tūju zarus nedrīkst izmest kā BIO atkritumus. Šī koka skuju sadalīšanās laiks ir daudz ilgāks nekā citiem BIO atkritumiem, jo tās ir noturīgas pret mitrumu. Tāpēc tūjām nonākot BIO atkritumu sastāvā pārstrādes procesu pārvaldība tiek padarīta daudz sarežģītāka.
- Var likties, ka papīrs, kas sajaukts ar BIO atkritumiem, nekaitēs sadalīšanās procesam, taču tā nav. Papīra salvetes un mitrās salvetes sadalās daudz ilgāk nekā BIO atkritumi, tāpēc papīra iepakojuma atstāšana aiz sevis nav pieļaujama. Vienīgais papīrs, ko drīkst mest BIO atkritumu konteinerā, ir papīra maisiņš (neglancēts, nelaminēts, nebalināts), kurā jūs izmetat savus BIO atkritumus.
- Brūnajā konteinerā BIO atkritumus var mest trīs veidos – bez maisiņa (izlejot atkritumus tieši konteinerā), papīra maisiņā vai sertificētā bioloģiski noārdāmā maisiņā.
Plastmasa, metāls, papīrs
Atkritumu tvertnē ir svarīgi izmest tikai sausu, tīru plastmasu, kartonu vai metālu – pārtikas atliekas un citus piesārņotājus pirms izmešanas ir jānoskalo. Jebkuras pudeles, kastes un skārdenes jāsaspiež, lai tās aizņemtu mazāk vietas. Plastmasas pudelēm ieteicams noņemt to korķus.
Kādu plastmasu DRĪKST izmest dzeltenajā atkritumu tvertnē:
- Pudeles un traukus: parastās PET dzērienu, mazgāšanas līdzekļu, šampūnu un kosmētikas pudeles, jogurta un citu piena produktu traukus
- Plastmasas maisus un plēves: tīrus plastmasas maisus un iepakojuma plēves. Tostarp arī saldētu pārtikas produktu iepakojums un tīklu maisus augļiem
- Citus plastmasas izstrādājumus: galda piederumus, pudeļu korķus un aizbāžņus
Kādu metālu DRĪKST izmest dzeltenajā atkritumu tvertnē:
- Skārdenes un vāciņus: alumīnija dzērienu skārdenes, skārda bundžas, metāla pudeļu korķus
- Foliju un traukus: alumīnija foliju, alumīnija pārtikas traukus
Kādu papīru DRĪKST izmest dzeltenajā atkritumu tvertnē:
- Avīzes un žurnālus
- Kastes un iepakojuma materiālus, papīra šķīvjus
- Dvieļus un salvetes
- Papīra maisiņus
- Biroja papīra atkritumus, tostarp biroja papīru
- Kartonu
Ko NEDRĪKST izmest dzeltenajā atkritumu tvertnē:
- Traukus ar pārtikas vai tauku atliekām
- Kombinētos iepakojumus, kas sastāv no vairāku materiālu slāņiem
- Vienreizlietojamās medicīnas ierīces (cimdus, maskas)
- Laminētu papīru un iepakojumu (tie jāizmet nešķiroto atkritumu konteineros)
- Krāsu tūbiņas un zobu pastas tūbiņas (tie jāizmet nešķiroto atkritumu konteineros)
- Baterijas un lampas
Ko ir svarīgi zināt
- Vienreizlietojamos traukus nevar pārstrādāt, ja tos izmet kopā ar ēdiena atlikumiem. Tādēļ lūgums tos izmest pie nešķirotajiem atkritumiem.
- Latvijā dzeltenajā konteinerā drīkst izmest “Tetrapak” iepakojumu (populāras piena vai sulu kartona kārbas).
- Matu lakas un tām līdzīgas pudeles jāizmet sadzīves atkritumu konteinerā, jo šajās pudelēs esošais materiāls ir saspiests un var saturēt kodīgas vielas, kas neļauj tās pārstrādāt.
- Ar vasku pārklāts papīrs, piemēram, papīra krūzes karstiem dzērieniem, nav pārstrādājams, jo pārstrādes procesa laikā ir grūti noņemt vasku.
- Ļoti smalki sagrieztu papīru (tādu papīru, kāds, piemēram, bieži aizsargā jūsu sūtījumus) nedrīkst mest šajā konteinerā: tas sajaucas ar citiem atkritumiem, un papīra gabaliņi var iestrēgt šķirošanas mehānismos. Papīrs pēc smalcināšanas ir jāizmet vispārējos atkritumos (zaļajā konteinerā).
- Picu kastes var izmest vieglā iepakojuma konteinerā, ja tās nav ievērojami netīras un mitras. Tomēr, ja kartons ir kļuvis mitrs, taukains vai netīrs, kaste ir jāizmet sadzīves atkritumu konteinerā.
- Čeki, kvītis un līdzīgi finanšu dokumenti var tikt izmesti šajā konteinerā. Tomēr iesakām pārliecināties, ka dokumenti nesatur konfidenciālus datus. Pretējā gadījumā šādus dokumentus sasmalciniet un izmetiet sadzīves atkritumu konteinerā.
- Neizmetiet izlietotos medikamentus vai medikamentus, kuru derīguma termiņš ir beidzies – tie ir jānodod atpakaļ aptiekā.
Stikls
Stikla traukiem arī jābūt tīriem un sausiem. Pirms pudeles vai burkas izmešanas noņemiet korķi vai vāciņu.
Kādu stiklu DRĪKST mest zaļajā konteinerā
- Pudeles un burkas: izmanto dzērieniem, konservētiem produktiem
Kādu stiklu NEDRĪKST ievietot zaļajā konteinerā
- Spoguļus, stikla šķīvjus un automašīnu stiklu
- Stikla izstrādājumus ar metāla vai plastmasas elementiem
- Stiklu, kas ir piesārņots ar ķīmiskām vielām (krāsām, lakām, līmi utt.)
- Stikla traukus: krūzes, šķīvjus, tasītes un citus stikla traukus
- Logu stiklu
Ko ir svarīgi zināt
- Saplēstos spoguļus ir jāizmet kopējā atkritumu konteinerā, nevis stikla otrreizējās pārstrādes konteinerā. Tas ir tāpēc, ka stikla pārstrādes procesā ir jāapstrādā lieli un viendabīgi stikla gabali, nevis stikla lauskas, kas var būt bīstamas iekārtām un pārstrādes personālam.
- Stikla konteinerā nedrīkst izmest mēbeļu un bilžu rāmju stiklu, traukus, logu stiklu vai smaržu pudeles. Tie satur piedevas, kas padara stiklu stiprāku un dzidrāku, tādējādi apgrūtinot tā pārstrādi. Parfimērijas pudeles jāizmet sadzīves atkritumu konteinerā.
Citi atkritumi
Lielgabarīta atkritumi
Lielgabarīta atkritumus nedrīkst mest nevienā no atkritumu tvertnēm, un tie ir jāsavāc pašiem: sazinieties ar nama apsaimniekotāju vai sazinieties ar sadzīves atkritumu apsaimniekotāju, ja dzīvojat privātmājā. Lielgabarīta atkritumu un virtuves tehnikas savākšanai pilsētās ir speciāli paredzētas vietas.
Arī Ziemassvētku eglītes tiek uzskatītas par lielgabarīta atkritumiem, un tās nedrīkst mest sadzīves atkritumu tvertnēs. Janvārī un februārī atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi organizē īpašas Ziemassvētku eglīšu izvešanas kampaņas.
Personīgās mantas, apģērbs un apavi
Dažādās pilsētas daļās ir izvietoti konteineri personīgajām mantām un apģērbam. Tajos var izmest ne tikai apģērbu un apavus, bet arī somas, gultas veļu, aizkarus, rotaslietas un nelielus paklājus. Pirms veco priekšmetu nodošanas savākšanas punktā, pārliecinieties, ka tie ir pieņemamā stāvoklī tālākai lietošanai vai pārstrādei.
Arī Latvijā ir vairākas organizācijas, kas savāc un pārstrādā dažāda veida atkritumus, tostarp apģērbu un tekstilizstrādājumus. Viena no vadošajām organizācijām Latvijā ir Latvijas Zaļais punkts. Sīkāka informācija par veco apģērbu pārstrādi ir atrodama viņu tīmekļvietnē.
Savukārt nolietotās drēbes un apavi ir jāizmet kopējā atkritumu konteinerā.
Sagatavojot šo materiālu, tika izmantota informācija no www.riga.lv.