menu

Jūrmalas rajonu ceļvedis

Par Jūrmalu ir sarakstīti daudzi ceļveži par dažādām tēmām: no arhitektūras objektiem līdz atpūtai un retrītam SPA centros. Mēs nolēmām izveidot ceļvedi par pilsētas teritoriju unikālajām iezīmēm. Līdz ar to jūs varat izlemt, kura daļa Jūrmalas jums šodien ir interesanta: skriet lejup pa 20 metru sniegbaltām smiltīm klātu nogāzi vai atpūsties mierīgā pludmalē, kāpt pa brošūrām vai baudīt tasi kafijas kādā no vietējām kafejnīcām. Izvēlieties.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
White Dune, Priedaine, Jurmala
stock.adobe.com

Klusā Priedaine

Šo Jūrmalas teritoriju no galvenās pilsētas daļas atdala Lielupe. To var viegli sasniegt ar velosipēdu no Rīgas pa veloceliņu vai pa tiltu un cauri mežam no Bulduriem. Nav tūristu pūļu un pārmērīga trokšņa, un gleznainos upes krastus ieskauj augstas kāpas.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Priedaine, Jurmala
unsplash.com
Jūrmalas rajonu ceļvedis
Priedaine, Jurmala
unsplash.com

Priedaines stacija ir tipisks 30. gadu beigu Latvijas arhitektūras skolas piemērs. Sīkāk par to, kā arī par Jūrmalas arhitektūru kopumā, aprakstīts mūsu gidā iekš Neighborhood+.

Šeit Art Deco vieglā dekorativitāte ir apvienota ar funkcionālisma praktisko raksturu. Fasādi rotā dzelzceļa reljefainais simbols ar ratiem un spārniem.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Priedaines stacija
wikipedia.org

Nostaigājot dažus kilometrus pa mājīgajām ieliņām un gar krastu vedošu meža taku, jūs sasniegsiet unikālu dabas atrakciju — divdesmit metrus garo Balto kāpu. Apmeklējumam iesakām izvēlēties darba dienu, kad šeit ir mazāk atpūtnieku. Un, protams, ieteicams doties saulainā laikā — tad kāpas baltās smiltis skaisti mirdz saulē.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Bulduri, Jurmala
railwaymuseum.lv

Ekskluzīvie Bulduri

Bulduru dzelzceļa stacijas arhitektūra atsaucas uz 20. gadsimta 20.-30. gados Latvijā populāro Art Deco stilu. Tā celta pēc Voldemāra Ozoliņa projekta 1947. gadā Otrā pasaules kara laikā nodegušās koka ēkas vietā. Šis ir viens no interesantākajiem nepārtrauktības piemēriem Latvijas būvniecībā — neatkarīgās Latvijas gadu desmitos veidoto arhitektūras tradīciju turpinājums. Pavisam drīz askētiskā art deco vietā, kas balansē uz robežas ar funkcionālismu, nāks pompozais staļinisms un pēc tam arī Hruščova “izvairīšanās no pārmērībām”.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Bulduru stacija, 1920-1930
railwaymuseum.lv
Jūrmalas rajonu ceļvedis
Bulduru stacija
railwaymuseum.lv

Tieši Bulduros un kaimiņos esošajā Lielupē atrodas greznākās un dārgākās dārza mājiņas, kas pieder slavenībām no visas pasaules. Daži zemes gabali pēc izmēra ir salīdzināmi ar mikrorajoniem četru ielu ieskāvumā aizņem milzīgu daudzumu vietas.

Papildus privātmājām Bulduros ir arī daudzstāvu ēkas. Viena no lielākajām ir sanatorija “Belorusija” Bulduru prospektā, 4/8. Šis ir tipisks utilitārā padomju modernisma piemērs ar diezgan vienkāršu un ne pārāk izteiksmīgu fasādi. Tomēr šeit ir vērts ieskatīties un jums iepatiksies. Kāpiet augšup pa elegantām kāpnēm un apbrīnojiet milzīgo vitrāžu gadsimta vidus modernisma abstraktajā garā. 2022. gadā sanatorijā sākās problēmas sankciju dēļ pret Baltkrieviju, bet cerēsim, ka jaunais īpašnieks turpinās vietējo dubļu vannu tradīciju un varbūt pat ieviesīs kaut ko jaunu klasiskās medicīnas procedūru sarakstā.

Tieši iepretim sanatorijai, priežu mežā atrodas 1889. gadā neogotikas stilā celta luterāņu baznīca. Šī ir viena no romantiskākajām vietām Bulduros, kas atrodas piecu minūšu pastaigas attālumā no pludmales. Padomju laikos tajā atradās filmu un foto dokumentu arhīvs, bet 90. gadu beigās baznīca tika atdota draudzes biedriem.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Evangelical Lutheran Church, Bulduri, Jurmala
visitjurmala.lv
Jūrmalas rajonu ceļvedis
Majori, Jurmala
stock.adobe.com

Majoru – Dzintaru kūrorts

Varbūt tie ir divi pazīstamākie Jūrmalas rajoni, bet dzelzceļa staciju arhitektūra var likt jums vilties. Līdzšinējā Majoru koka stacija tika nojaukta 1992. gadā, bet tās vietā tapa ēka, kas nedaudz vedina uz tolaik populāro postmodernisma stilistiku: iegareni stikla daudzskaldņi pie griestiem, slīps jumts un vispārēji nedaudz pārgalvīgas formas. Bet jebkurā gadījumā, tas neizskatās pēc izcila darba. Dzintaru pieturas punkts turpretim ir maksimāli noteikts pēc savas arhitektūras: modernisma askētisms un nekādas pārmērības. Ja jums patīk minimālisms, tad šī 1980. gadā celtā stacija varētu būt tieši jums.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Majoru dzelzceļa stacija, Jurmala
wikipedia.org

Dzintaru un Majoru vēsture ir cieši saistīta ar tā saucamo 19. gs. beigu un 20. gs. sākuma “mazdārziņu uzplaukumu”. Motivācija bagātīgu savrupmāju celtniecībai bija dzelzceļa atklāšana 1877. gadā. Kopš tā laika šeit aktīvi attīstās pludmales brīvdienu kultūra ar dažādām medicīniskām procedūrām. Par vienām no populārākajām joprojām tiek uzskatītas peldes karstās vannās un ārstnieciskie dubļi. Mūsdienīgos SPA centros un sanatorijās piedāvā arī kādu īpaši oriģinālu procedūru — Dzintara terapiju. Vispirms jūsu ķermeni pīlingo ar smalku dzintara pūderi, bet pēc tam iemasē ar dzintara gabaliņiem. To visu iespējams izmēģināt viesnīcā Hotel Jūrmala SPA, Jomas ielā 47/49.

Ja pēc relaksējošām procedūrām jums gribēsies rezultātu nostiprināt ar glāzi laba vīna, ņemiet vērā: viena no pilsētas labākajām vīna darītavām atrodas jomas ielā 50 — šo vietu novērtē ne tikai vīna, bet arī reto konjaku un viskija pazinēji. Netālu no Pilsoņu ielas 8 var apmesties vienā no greznākajām Jūrmalas viesnīcām “TB Palace Hotel & Spa”. Spriežot pēc nosaukuma, papildus izsmalcinātai atpūtai jūs sagaida arī dzintara pīlings un dubļu procedūras.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
TB Palace hotel & Spa, Majori–Dzintari, Jurmala
booking.com
Jūrmalas rajonu ceļvedis
TB Palace hotel & Spa, Majori–Dzintari, Jurmala
booking.com

Jūrmalā ir arī budžetam draudzīgas iestādes. Slavenajā picērijā “Red Bus” Tirgoņu ielā 21 var vienmēr garšīgi paēst. Sākotnēji tā atradās divstāvu sarkanā Londonas autobusā, bet tagad pārcēlusies uz vienkāršu ēku, taču krāsotu spilgti sarkanā krāsā.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Pizzeria “Red Bus”, Tirgoņu iela 21, Jurmala
instagram.com/redbus.lv_pizza

Dzintaros atrodas viena no slavenākajām Jūrmalas ēkām — Dzintaru koncertzāle. Daudzi to atpazīs no daudzajiem koncertiem, kas aizvadīti unikālajā zālē bez sienām, bet ar griestiem. Komplekss sastāv arī no nelielas slēgtas zāles, kas celta 1936. gadā pēc arhitektu Viktora Mellenberga un Aleksandra Birzenieka projekta. Tas ir interesants koka arhitektūras piemineklis, kas savieno neoklasicisma un art deco iezīmes ar nacionāli romantiskiem elementiem.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Dzintaru koncertzāle, Jurmala
facebook.com/dzintarukoncertzale
Jūrmalas rajonu ceļvedis
Dzintaru koncertzāle, Jurmala
facebook.com/dzintarukoncertzale

Lielā āra halle tika apvienota ar mazo tikai 1960. gadu sākumā. Šajā projektā iesaistījies vēl viens slavens latviešu arhitekts Modris Ģelzis. Lai arī kopš uzcelšanas šī banketu zāle pārtaisīta daudzas reizes, tā saglabājusi sākotnējo šarmu: bez koncertprogrammas skatītāji var klausīties arī jūras skaņās. Zinātāji iesaka vētras laikā doties lielajā zālē — jūs sagaida nepārvaramas sajūtas.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Majoru ledus halle, Jurmala
substance.lv

Viena no neparastākajām Majoru vietām ir ledus arēna. Mūsdienu arhitektūras cienītājiem ir vērts pēc iespējas ātrāk to apskatīt, jo 2022. gada beigās sāka parādīties ziņas par būves demontāžu. Ēka atklāta 2008. gadā pēc arhitektu biroja “Substance”projekta. Par nestandarta pieeju un interesantu vieglā materiāla segtā kupola risinājumu autori saņēmuši neskaitāmas balvas. Taču sākotnējais projekts bija paredzēts parastai vietējās skolas sporta zālei. Ledus laukums parādījās vēlāk, jo hokejs un daiļslidošana ir vieni no populārākajiem sporta veidiem Latvijā. Mainoties funkcionalitātei, ēka laika gaitā sāka radīt arvien vairāk problēmu un pašvaldības iestādes nolēma to pārbūvēt.

Līkumotie Dubulti

Dubultu ceļu plānojums izceļas starp citiem Jūrmalas rajoniem. Līkumotās ieliņas plūstoši pārtop pilsētai raksturīgākajā striktajā lineārajā apkārtējo Majoru un Pumpuru kūrorta apbūves shēmā. Šāda Dubultu “nepareizība” skaidrojama ar to, ka jau pirms vasarnīcu buma un dārgu kotedžu celtniecības šeit atradās zvejnieku ciemats.  Tās teritorijā saglabājusies 1903. gadā celta sinagoga. Krievijas impērijas laikā ebrejiem bija atļauts dzīvot tikai stingri noteiktās vietās un pat tur bija īpaša apmešanās līnija. Zvejniekciema tuvumā, Rīgas apkārtnē bija viens no nedaudzajiem krasta rajoniem, kur varēja apmesties ebreji, bet ar vairākiem ierobežojumiem. Piemēram, sinagogas ēka tika uzcelta kā ēdamistaba nabadzīgajiem, kur vasarā tika aizvadītas reliģiskas ceremonijas.

Dubultu dzelzceļa stacija ir viens no izciliem askētiska, bet izteiksmīga modernisma piemēriem. Te jūtama biomorfisma — 20. gadsimta vidus celtnēm raksturīgo plūstošo organisko formu arhitektūras ietekme. Bet tajā pašā laikā šī ēka izskatās ļoti brutāli uz apkārtējo mazstāvu ēku fona. Igors Javeins, kurš nodarbojās ar stacijas projektēšanu, šajā dinamiskajā dzelzsbetona konstrukcijā centās pārnest jūras viļņu spēku un skaistumu. Taču šajā gadījumā forma nevis dominē pār funkcionalitāti, bet tikai uzsver vietas kontekstu.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Dubultu stacijas, Jurmala
stock.adobe.com

Ēka celta 1977. gadā — tas ir viens no pēdējiem izcilā padomju arhitekta darbiem. Starp citu, viņa dēls Ņikita Javeins turpina tēva darbu un tiek uzskatīts par vienu no pazīstamākajiem mūsdienu Pēterburgas projektētājiem. Tagad stacija tiek izmantota ne tikai paredzētajam mērķim, bet arī kā telpa īslaicīgām izstādēm.

Dubultu piebrauktuvē var ievērot izteiksmīgu baznīcas smaili, kas ir ne tikai šī rajona, bet visas Jūrmalas augstākais punkts. Tā ir 1909. gada luterāņu baznīca, kas celta tolaik ārkārtīgi modernajā jūgendstilā. Romiešu un gotiskie motīvi torņa augšdaļā sasaucas ar tradicionālo vācu arhitektūras elementu — fahverku. Tajā pašā laikā arhitekti ne tikai kopē pagātnes stilus, bet arī pārveido tos, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas un dekoratīvos elementus.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Lutheran Church 1909, Jurmala
stock.adobe.com

Pa ceļam uz līci, Parka ielā 1 atrodas eleganta koka māja. Jūrmalas piekrastē tai ir daudz līdzīgu, taču ir nianse: ap ēku izvietotas desmitiem pārsteidzošu un nedaudz biedējošu koka skulptūru. Šeit pūķi sadzīvo ar vāverēm, bet pūces ar bruņurupučiem — šo pasakaino vietu sauc par “Undīni” par godu ģermāņu mitoloģijas ūdens gariem. To veidojuši ekoaktīvisti, kas šeit regulāri rīko dažādus pasākumus: no jogas nodarbībām līdz dzejas vakariem. Neslinkojiet to apmeklēt — iekšpusē ir bibliotēka ar bagātīgu pasaku kolekciju no dažādiem pasaules reģioniem.

Ir jūra, bet kur zivis? Netālu no stacijas, Dubultu prospektā 18 atrodas neliels veikals “Svaigas zivis”, kur var iegādāties visu, ko vien vēlaties: no visparastākajām brētliņām līdz nēģiem un zušiem. Vietējais sortiments ietver daudzas lokālas jūras, ezeru un upju iemītnieku sugas, tāpēc tas ir ļoti atkarīgs no pašreizējās sezonas. Piemēram, pēc Nēģiem labāk braukt ap augusta divdesmitajiem datumiem.

Gadi iet, paaudzes mainās, vieni bankrotē, citi atveras vietā, tomēr viena lieta paliek nemainīga — Čebureku ēstuve Baznīcas ielā, 2. Ja esat vienkāršu ēdienu un ne pārlieku dārgu ēdienu cienītājs, un vēlaties apmeklēt patiesi leģendāras vietas, tad šī maltīte jūs noteikti iepriecinās. Patiesie cepto gardumu cienītāji modernās Dubultu dzelzceļa stacijas konstrukcijā pat saskata nevis vilni, bet čebureka gabaliņu.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Kinza House, Baznīcas iela 2, Jurmala
instagram.com/kinzahouse
Jūrmalas rajonu ceļvedis
Kinza House, Baznīcas iela 2, Jurmala
instagram.com/kinzahouse

Zemeņu asari un Melluži

No 1870. līdz 1910. gadu beigām šīs vietas bija Latvijas zemeņu audzēšanas centrs. Bija pat īpaši paviljoni, kur ogas glabāja līdz nosūtīšanai uz tirdzniecības vietām — galvenokārt uz Sanktpēterburgu. Vietējie meži ir iecienīti arī melleņu mīļotāju vidū. Mellužu stacijas nosaukums viennozīmīgi norāda uz šo ogu pārpilnību tās tuvumā.

Asaru stacijas ēka ir viena no izteiksmīgākajām Jūrmalā. To 1910. gadu beigās projektēja arhitekts Pēteris Feders, kura darbus var apskatīt arī Sanktpēterburgā, Ņižņijnovgorodā, Astrahaņā, Varšavā un citās pilsētās. Īpaša uzmanība tiek pievērsta daudzšķautņainajam paviljonam ar lielajiem logiem, kas naktī izteiksmīgi izgaismojas no iekšpuses.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Asaru stacija, Jurmala
wikipedia.org

Mellužos un Asaros koncentrējas milzīgs skaits interesantu modernu, kā arī ne pārāk modernu māju. To mākslinieciskie risinājumi spēj pārsteigt pat visizsmalcinātāko skatītāju. Šeit jūs varat atrast minimālisma stila savrupmājas, kas atgādina milzīgus granīta iežus, un koka mājas ar ažūra kokgriezumiem un tornīšiem, kā arī bagātīgi dekorētas akmens “pilis”. Iesakām ņemt līdzi velosipēdu vai skrejriteni un pavizināties pa mājīgām ieliņām gar krastu — jūs noteikti nepaliksiet vienaldzīgi pret šejienes romantisko gaisotni.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Madam Brioš, Jurmala
visitjurmala.lv
Jūrmalas rajonu ceļvedis
Madam Brioš, Jurmala
visitjurmala.lv

Un, ja esat noguris un izsalcis, dodieties uz leģendāro kafejnīcu “Madam Brioš” Mellužu prospektā, 9. Šeit varat nobaudīt svaigus konditorejas izstrādājumus ar kafiju vai ieturēt sātīgas pusdienas. Netālu atrodas parks ar retu arhitektūras būvi — koka estrādi, kas daļēji saglabājusies kopš 20. gadsimta 30. gadiem. Neskatoties uz to, ka tā tika rekonstruēta pēc Otrā pasaules kara, tā tiek uzskatīta par vienu no vecākajām Baltijas valstīs.

20. gadsimta otrās puses modernisma arhitektūras cienītājiem šeit arī atradīsies ko apskatīt. Mellužu prospektā, 19, ir lielisks vēlīnās padomju arhitektūras paraugs — 1987. gadā celtais Komponistu nams. Garās pakāpienu terases, kas kļuvušas par apkārtējo vietu vizītkarti, projektējusi Vera Savisko. Šobrīd ēka ir zaudējusi savu sākotnējo funkciju un pārveidota par daudzdzīvokļu ēku.

Viens no interesantākajiem 70. gadu modernisma piemēriem ne tikai Latvijā, bet visā kādreizējā Padomju Savienībā ir Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari”, kas atrodas netālu no tāda paša nosaukuma stacijas Asaru prospektā 61. No attāluma tas atgādina piramīdu, tikmēr tā fasādes stils atgādina par jūras lainera klājiem.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Vaivari, Jurmala
visitjurmala.lv

Rūpnieciskā Sloka

Sloka un tās apkārtne ļoti atšķiras no pārējās Jūrmalas: te izplatīta daudzstāvu apbūve ar padomju laikam tipiskām mājām. Ņemot to vērā, šķiet pārsteidzoši, ka šeit parādījās viena no pirmajām piekrastes apdzīvotajām vietām. Un 1877. gadā celtā stacija ir viena no vecākajām Jūrmalā. Iepriekš tas bija liels rūpniecības centrs ar celulozes un papīra kombinātu, kuru slēdza līdz 1994. gadam — tas nopietni kaitēja vietējai ekoloģijai un sagādāja ekonomiskas grūtības. Tagad no tā ir palikušas tikai dažas ēkas un divas masīvas caurules. Šobrīd te nereti tiek rīkoti video un fotosesijas, tostarp filmēti klipi slavenu grupu dziesmām.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Slokas stacija 1877, Jurmala
facebook.com/Jurmalalv

Pastaigājieties pa vecās Slokas šķērsielām līdz saglabātajiem kombināta vārtiem Dzērvju ielā 4 un pēc tam aizejiet līdz vienai no vecākajām Jūrmalas luterāņu baznīcām Raiņa ielā 4. Pirmo baznīcu šajā vietā sāka būvēt 16. gadsimta beigās, taču pašreizējā ēka ir celta 1851. gadā. Jūs, iespējams, pa ceļam satiksiet cāļus un citus mājdzīvniekus.

Jūrmalas rajonu ceļvedis
Kemeri, Jurmala
stock.adobe.com

Uz rietumiem no Slokas atrodas vēl viens nozīmīgs pilsētas rajons — Ķemeri. Tas ir ļoti populārs dabas objekts mierīgas atpūtas cienītāju vidū. Tieši šeit atrodas slavenā purva taka ar putnu un vietējo dzīvnieku vērošanas torņiem. Šī vieta ir tik pilna ar interesantiem dabas un arhitektūras objektiem, ka mēs nolēmām veltīt atsevišķu rakstu Ķemeriem.

Autors: editor nbhd
Datums: 01.09.23
Pasākumi