menu

Lāčplēša kvartāls

2024. gadā tiks uzsākta vērienīga kvartāla ar dzīvojamo un biroju ēkām apbūve Avotas rajonā iepretim Zuzeum. Pēc provizoriskām prognozēm, būvniecība ilgs no 7 līdz 10 gadiem.

Adrese: Lāčplēša iela 76A

Lāčplēša kvartāls parādīsies brīvā zemes gabala vietā, bet viens no tā centrālajiem elementiem būs saglabājies 19.gadsimta rūpnīcas skurstenis — tas būs galvenā laukuma orientieris jaunajā kvartālā.

Fasādē plānots izmantot ķieģeļus, lai apstiprinātu apkaimes industriālo pagātni: 19. un 20.gadsimta mijā Avoti (kura nosaukumu var tulkot kā “Atsperes” vai “Atslēgas”) aktīvi tikai uzcelta ar rūpnīcu ēkas centram piegulošā teritorija.

Tagad aktīvi — par to mēs runājam citā rakstā.

Lāčplēša kvartāla teritorija atrodas starp Lāčplēša ielu, Satekles ielu, Visvalža ielu un Ernesta Birznieka-Upīša ielu. Attīstītājs un Igaunijas uzņēmums Estmak Capital, kas ceturksnī investēs aptuveni 50 miljonus eiro.

Lāčplēša kvartāls
Lāčplēša kvartāls
behance.net

Izkārtojumi un ērtības

Kvartāla kopējā platība būs gandrīz 60 000 m². Projektā paredzēts izbūvēt 600 jaunus dzīvokļus, kā arī komerctelpas — biroju, kafejnīcu, veikalu un citu komerctelpu platība būs aptuveni 14 000 m².

Projekts pozicionēts kā “zaļš”: īpašu uzmanību plānots pievērst esošo augu saglabāšanai un jaunu koku un mūžzaļo krūmu stādīšanai, kā arī puķu dobju iekārtošanai.

Infrastruktūra

Kvartāls atrodas pastaigas attālumā no Vecrīgas — ietilpst vēsturiskā centra aizsargājamā zonā, jo šī Rīgas daļa ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Jaunu mājokļu parādīšanās šādā teritorijā ir ļoti reti.

Estmak Capital komanda sola, ka Lāčplēša kvartāls Rīgā nedaudz atgādinās Rotermanni kvartālu Tallinā (par to runājām šajā rakstā): šeit būs arī atklāta publiskā telpa – gājēju aleja un laukums pastaigām un turēšanai. pilsētas pasākumi. Kvartāls kopumā būs orientēts galvenokārt uz gājējiem un velosipēdistiem, nevis automašīnām — lai gan tiem tiks nodrošināta nepieciešamā infrastruktūra.

Lāčplēša kvartāls
Lāčplēša kvartāls
behance.net
Lāčplēša kvartāls
Lāčplēša kvartāls
behance.net

Kvartāla galvenais laukums, kas atrodas ap esošo 19.gadsimta skursteni, kļūs par tikšanās vietu tajā dzīvojošajiem un strādājošajiem kvartāla iedzīvotājiem, kā arī pastaigām citiem pilsētniekiem.

Energoefektivitāte

Konkrētu datu par ēku energoefektivitāti pagaidām nav, taču Estmak Capital vienmēr orientējas uz zaļo būvniecību, tāpēc var pieņemt, ka Lāčplēša kvartāls tiks īstenots kā iespējami ilgtspējīgākais projekts.

Projekta komanda

Projekta attīstītājs ir Igaunijas investīciju kompānija Estmak Capital.

Jaunā kvartāla projektu izstrādāja arhitektu biroji DUAL arhitekti (Latvija) un Archunion (Ukraina).

Lāčplēša kvartāls
Lāčplēša kvartāls
behance.net
Lāčplēša kvartāls
Lāčplēša kvartāls
behance.net

Apbalvojumi

2022. gadā Lāčplēša kvartāla projekts BRELF Awards žūrijas vērtējumā tika nominēts kā vērienīgākais koncepts starp Latvijas nekustamo īpašumu projektiem.

Autors: editor nbhd
Datums: 12.12.23