menu

Tallinas rūpnieciskā rekonstrukcija: pieci projekti

Tallinā industriālo ēku pārveidošana dinamiskās jaunās telpās kļūst par arhitektūras tendenci, kas iedveš jaunu elpu pilsētas vēsturiskajos rajonos. Ko Rīgai ar savu bagāto arhitektūras vēsturi var mācīties no Tallinas pieejas bijušo rūpnīcu un manufaktūru rekonstrukcijai?

Tallinas rūpnieciskā rekonstrukcija: pieci projekti
Kai Art Centre
stock.adobe.com

Tallinai un Rīgai, divām Baltijas valstu galvaspilsētām ar unikālu kultūras un arhitektūras mantojumu, ir daudz kopīga. Abas pilsētas ir piedzīvojušas nemierīgu vēsturi, kas atstājusi savas pēdas arhitektūrā un veidojusi pilsētas ainavu. Abas pilsētas ir bagātas ar industriālās arhitektūras mantojumu, un pieaug nepieciešamība to pārdomāt.

Tallinā jau šodien var atrast daudz piemēru inovatīvām un radošām industriālo ēku rekonstrukcijām ar izmaiņām to funkcijās. Šie projekti ir atdzīvinājuši vēsturiskos rajonus, radījuši pievilcīgus aktīvās pilsētas dzīves centrus un bagātinājuši pilsētas struktūru. Industriālā estētika izraisa spēcīgu emocionālu reakciju pilsētas iedzīvotāju vidū: viņus piesaista pazīstamās vēsturiskās arhitektūras un mūsdienu dizaina tehnikas kombinācija.

Apskatīsim vairākus industriālās arhitektūras renovācijas projektus Tallinā: šie projekti var kalpot par iedvesmu citām pilsētām, tostarp Rīgai.

Igaunijas Jūras muzejs hidroplānu ostā

Arhitekti: KOKO Architects

Adrese: Vesilennuki 6

vietne

Bijušajos hidroplānu angāros atrodas jauna Igaunijas Jūras muzeja daļa — Hidroplānu osta. Kad osta tika celta 1916.–1917. gadā, tā bija pasaulē pirmā liela laiduma dzelzsbetona konstrukcija (36,4 × 116 metri) — īsts inženierijas brīnums. Arhitektu biroja KOKO arhitekti atjaunoja sabrukušos hidroplānu ostas angārus un tikai nedaudz uzlaboja tiem raksturīgo ģeometriju ar jauniem elementiem: daudzlīmeņu ekspozīciju, kas šķērso visu jaunā muzeja telpu, un stikla fasādēm.

Tallinas rūpnieciskā rekonstrukcija: pieci projekti
Seaplane Harbour Museum
archdaily.com
Tallinas rūpnieciskā rekonstrukcija: pieci projekti
Seaplane Harbour Museum
archdaily.com

Muzejs izmanto angāru milzīgo telpu, sadalot to funkcionālos blokos vertikāli un horizontāli, un arī pati izstāde izvēršas trīs līmeņos. Divas no četrām dzelzsbetona ārsienām tika nomainītas pret stikla paneļiem, lai vizuāli atvērtu muzeju pilsētai un radītu jaunas iespējas publiskiem pasākumiem.

Hidroplānu ostas interjeru papildina diskrētas modernas mēbeles un metāla elementi, kas harmoniski savienojas ar angāru industriālo garu. Īpaši gribētos atzīmēt arhitektu darbu ar apgaismojuma dizainu: muzeja gaismas dizains— vietām kosmisks, citviet teatrāls — acumirklī modernizē telpu.

Muzejs jau ir saņēmis sabiedrības atzinību un saņēmis neskaitāmus apbalvojumus, tostarp Eiropas mantojuma balvu.

Kai mākslas centrs

Arhitekti: KAOS Arhitektid

Adrese: Peetri 12

vietne

Noblessner ir vēsturisks rajons Tallinā, kas atrodas Baltijas jūras krastā. 1912. gadā šeit tika uzcelta kuģu būvētava, kas ražoja kuģus Krievijas impērijas flotei — tajā cita starpā atradās slepena zemūdeņu rūpnīca. Mūsdienās Noblessner ir kļuvis par vienu no galvenajiem Tallinas kultūras centriem: apkaime strauji attīstās, veikli integrējot mūsdienu kultūras objektus industriālā laikmeta vēsturiskajā arhitektūrā. Noblessneras centrā 2019. gadā tika atvērts daudzfunkcionālais kultūras centrs Kai — tas atrodas tās pašas slepenās rūpnīcas teritorijā.

Tallinas rūpnieciskā rekonstrukcija: pieci projekti
Kai Art Centre
instagram.com/kaicenter
Tallinas rūpnieciskā rekonstrukcija: pieci projekti
Kai Art Centre
instagram.com/kaicenter

Kai mākslas centra izstāžu telpa atrodas otrajā stāvā, bet pirmajā stāvā atrodas pārtikas studijas un restorāni. Neitrālas baltas iekšējās sienas izceļ raksturīgo izliekto jumtu ar jumta logu centrā. Industriālā mantojuma elementus arhitekti izcēla ar minimālisma mēbelēm. Neliela detaļa, kas demonstrē KAOS Arhitektid rūpīgo pieeju restaurācijai: atsevišķās centra daļās balti krāsotās nesošās sienas ir saglabājušas savu rupjo industriālo tekstūru.

Äripäev Office

Arhitekti: Arhitekt 11

Adrese: Vana-Lõuna 39

vietne

Bijusī saplākšņa rūpnīca Tallinas vēsturiskajā daļā celta 20. gadsimta sākumā un vairākkārt rekonstruēta, pirms 2014. gadā atrada jaunu dzīvi. Arhitektūras birojs Arhitekt 11 apņēmās saglabāt ēkas industriālo estētiku, vienlaikus pielāgojot to liela mediju holdinga mūsdienu vajadzībām.

Plašas atklātas telpas ar augstiem griestiem, kas ir izplatītas bijušajās rūpnīcās un rūpnīcās, ir ideāli piemērotas pārveidošanai par brīvu telpu. Pa perimetru izvietotas darba vietas, un centrā ir sanāksmju telpas, bibliotēka un kafejnīca. Arhitektu komanda saglabāja rūpnīcas autentiskās iezīmes — kaļķakmens sienas un betona sijas — un atjaunoja stikla jumtu un atvēra to līdz pusei, lai birojā ieplūstu dabiska gaisma. Īpaši industriālā mantojuma interesentiem starp pirmo un otro stāvu ierīkots neliels ātrijs, kurā var detalizēti apskatīt viena pīlāra uzbūvi no augšas līdz apakšai.

Äripäev biroja dizaineri interjera dekorēšanai izmantoja saplāksni — šis elegantais arhitektūras žests atsauc atmiņā ēkas vēsturi un pagātni.

Rotermana veco un jauno miltu noliktava

Arhitekti: Hayashi — Grossschmidt Arhitektuur 

Adrese: Rotermanni 8

vietne

Rotermana kvartāls, kas kādreiz bija nozīmīgs industriālais centrs, šodien kalpo kā vārti uz Tallinas vecpilsētu daudziem apmeklētājiem, kas ierodas jūras ostās. Tagad kvartālā notiek aktīva rekonstrukcija un modernizācija. Sākotnējās ēkas, kas ir rūpīgi restaurētas un pielāgotas mūsdienu vajadzībām, ir apvienotas ar jauniem projektiem. Piemēram, miltu noliktavas atjaunošanas projekts ir šo divu pieeju sintēze, kas veidota, lai kļūtu par jaunu kvartāla pievilkšanas centru.

Projekts sastāv no trim daļām: vecās miltu noliktavas, kas celta 1904. gadā ar diviem nesen pievienotiem stāviem, jaunas miltu noliktavas un stikla ātrija, kas savieno abas ēkas. Pirmajā stāvā ir veikali, bet visos pārējos stāvos ir biroji.

Virsbūve esošās ēkas augšpusē atkārto vecās miltu noliktavas fasādes proporcijas, bet citā materiālā — Corten tēraudā. Šī samtaini sarkanā apdare veiksmīgi apvieno vecajā miltu tvertnē esošos materiālus: kaļķakmens sienas, ķieģeļu pārsedzes un sarūsējušas metāla detaļas. Corten tērauds tiek izmantots arī jaunās miltu noliktavas fasādes apdarē: šis brutālais rūpnieciskais materiāls vizuāli savieno abas projekta daļas.Jaunās miltu krātuves fasāde veidota tā, lai atspoguļotu kvartāla industriālo ēku proporcijas, un tās trīs dažāda izmēra logi ierāmē skatus uz laukumu un uz Vecrīgas pusi. Risinājums ir vienkāršs, bet konceptuāli ļoti pārliecinošs.

Põhjala alus darītava

Arhitekti: APEX

Adrese: Peetri 5

vietne

Põhjala alus darītava ir moderna alus darītava, kas dibināta 2011. gadā. 2018. gadā uzņēmums pārcēlās uz jaunām telpām jau pazīstamajā Noblessner rajonā, bijušajā industriālajā noliktavā. Rekonstrukcijas projektu izstrādāja studija APEX.

Tallinas rūpnieciskā rekonstrukcija: pieci projekti
Põhjala Brewery
pohjalabeer.com
Tallinas rūpnieciskā rekonstrukcija: pieci projekti
Põhjala Brewery
pohjalabeer.com

Arhitekti saglabāja un atjaunoja lielu daļu ķieģeļu ēkas, bet arī pievienoja vairākus jaunus elementus, tostarp lielas stikla fasādes. Lielākā daļa jauno iekšējo sienu veidotas no vieglbetona blokiem, taču arhitekti izmantojuši arī stikla starpsienas un bīdāmās sienas. Komanda saglabāja un atjaunoja bijušās industriālās noliktavas iespaidīgās metāla durvis.

Tāpat kā interjerā, fasāde rada interesantu kontrastu starp ēkas sākotnējo struktūru un mūsdienu sastāvdaļām. Piemēram, jaunajā alus darītavas apmeklētāju balkonā izmantoti materiāli, čuguna vītņu kāpnes un masīvi metāla balsti, kas kādreiz faktiski atradās noliktavas ēkā, bet netika saglabāti.

Visas šīs detaļas priecē un piešķir ēkai unikālu raksturu. Šis projekts ir spilgts piemērs tam, kā industriālās ēkas var pārveidot par mūsdienīgām funkcionālām telpām, vienlaikus saglabājot to vēsturisko vērtību un laikmeta garu.

Tallinas rūpnieciskā rekonstrukcija: pieci projekti
Äripäev Office
borgfurniture.com

Mūsdienu Tallinas pilsētas dzīvei pielāgotu industriālo ēku piemēri varētu sniegt vērtīgu mācību Rīgai, pilsētai, kurai ir daudz līdzību ar savu Baltijas kaimiņvalsti. Tallinas atjaunošanas projektu panākumi ar funkciju maiņu, piemēram, hidroplānu osta un Kai mākslas centrs, parāda industriālo zonu un veco ēku atdzīvināšanas potenciālu. Šīs dinamiskās telpas savieno pagātni ar tagadni un nākotni. Mēs redzam, kā industriālās ēkas var atgriezties pilsētas dzīvē, nezaudējot savu vēsturisko nozīmi.

Investīcijas, kas nepieciešamas šāda veida projektiem, atgādina sniega bumbas efektu: jo lielāks impulss, jo ātrāk tas uzņem apgriezienus. Kad kādā nepamanītā pilsētas nostūrī parādās interesanta, novatoriska ēka, tas neizbēgami izraisa sabiedrības rezonansi — it īpaši, ja tā nav tikai jaunbūve, bet gan sabiedrības apziņā jau pastāvoša objekta pārtēlojums. Iedzīvotāju interese un emocionālā atsaucība palīdz uzsākt ekonomisko un sociālo aktivitāti revitalizācijas jomā, kas savukārt palielina teritorijas pievilcību attīstītāju un investoru vidū. Turpmākā pilsētas lokusa attīstība jau iesāktā ciklā piesaista teritorijai vēl vairāk apmeklētāju un potenciālās investīcijas.

Šis pievilkšanās likums attiecas ne tikai uz Igaunijas galvaspilsētu — smeļoties iedvesmu no šiem un citiem precedentiem, Rīga var turpināt veidot interesantus projektus no savas industriālās arhitektūras mantojuma.

Autors: editor nbhd
Datums: 20.06.23