menu

Rudens ceļvedis: Sigulda

Sigulda ir viena no gleznainākajām pilsētām Latvijā. Tā saglabā savu skaistumu cauri gadam pat drūmos laikapstākļos, bet īpaši maģiska tā kļūst rudenī, kad Gaujas krasti, apauguši ar augstiem kokiem, iekrāsojas košās krītošu lapu krāsās.

Rudens ceļvedis: Sigulda
stock.adobe.com

Vispatīkamāk sagaidīt zeltaino rudeni ozolu, kļavu un citu lapu koku ielokā, kas īpaši skaisti kļūst oktobra sākumā. Daudzu latviešu iecienītā Rīgas jūras līča piekraste tam nav īpaši piemērota — daudzu kilometru garumā gar smilšu kāpām stiepjas priežu meži, kas gan ziemā, gan vasarā ir vienkrāsaini. Gaujas senleja ar augstajiem krastiem, klintīm un krāšņajiem kokiem ar dažādu formu lapām ir pavisam citā līgā. Turklāt, apvienojumā ar senajām pilīm, ainava kļūst neaizmirstama. Tāpēc Sigulda ir ideāli piemērota nedēļas nogales ceļojumam no Rīgas. Tikai stundas brauciens, lai nokļūtu pasakas-cienīgā atmosfērā: torņi, baznīcas, skaistas mājas, alas, kalni….. Un netīrā kakta krodziņa vietā, kas nereti parādās viduslaiku pasakās, ir omulīgi restorāni un kafejnīcas.

Aizraujoša daba 

Viena no Latvijas galvenajām vizītkartēm ir Gaujas senlejas daba. Tās ūdenskritumi, krāces, akmeņu atsegumi un klintis apvienojumā ar senajām pilīm spēj apburt pat visizsmalcinātāko ceļotāju. Gauju mēdz salīdzināt ar citām skaistām upju ainavām Eiropā, piemēram, Reinu pie Lorelejas ieža. Latviešu kultūrā Gaujai ir neaizvietojama loma — ne velti mākslinieki un dzejnieki tai veltījuši tik daudzus darbus.

Rudens ceļvedis: Sigulda
stock.adobe.com

Ielejas dziļums pie Siguldas sasniedz 85 metrus, kas padara to par dziļāko Baltijas valstīs. Šeit plaši izplatīti sarkani, dzelteni, pelēki un balti smilšakmeņi — tik daudzveidīgi akmeņu ieži nav sastopami nekur citur Baltijas jūras dienvidu piekrastes reģionā, īpaši tādā koncentrācijā.

Rudens piešķir vēl vairāk krāsu. Upes krastos pārsvarā sastopami vītolu koki, bet kalnu nogāzēs sastopami bērzi, kā arī ozoli, oši un kļavas: katrs koku veids dod savu ieguldījumu ainavas mozaīkā.

Dzīves Mīla

Rudens ceļvedis: Sigulda
stock.adobe.com

Gaujas augstie krasti var gan iedvesmot un satuvināt cilvēkus, gan kalpot par dabisku šķērsli mīlestībai. Tieši tā notika ar Aivaru, kurš iemīlējās skaistajā Genovevā, vietējās sanatorijas ​„​Krimulda” darbiniecē. Katru vakaru viņš devās pastaigās ar viņu no viena Gaujas krasta uz otru.

Kādu dienu Aivars ieraudzīja žurnāla „Ogonyok” 1956. gada 19. numura vāku, uz kura bija redzama trošu ceļš Čiatūrā, Gruzijā. Viņam ienāca prātā doma: kāpēc gan neuzbūvēt tādu arī Siguldā, lai atvieglotu braucienu uz Krimuldu un atpakaļ? Viņš aizrāvās ar šo ideju un bija gatavs jebkādām grūtībām ceļā uz tās īstenošanu.

Aivars apsolīja savai mīļotajai, ka vienu dienu viņi lidos virs Gaujas kā putni. Savu vārdu viņš turēja, lai gan tas notika daudzus gadus vēlāk — 1969. gada 3. janvārī Siguldas trošu ceļš tika oficiāli atklāts.

Un mūsdienās ar šo gaisa trošu ceļu var izvizināties ikviens interesents. Iespējams, tā ir viena no labākajām vietām, no kurām aplūkot Latvijas rudenīgās ainavas. Ja sirds vēl nav atradusi sev vietiņu, iespējams, ka tieši šeit atradīsiet savu īsto mīlu, tāpat kā Aivars un Genoveva pirms visiem tiem gadiem.

Ko apskatīt

Turaidas pils

Ap pili ir izveidotas daudzas dabas takas ar nomaļām piknika vietām un skatu punktiem, no kuriem paveras ainavas ar senām ēkām un apkārtējiem kalniem, ko klāj blīvs mežs. 

Tomēr vislabākās panorāmas paveras no Turaidas pils torņa. Uz to ved ļoti atmosfēriskas šauras akmens kāpnes. Tornis, mūri un citas ēkas aktīvi atjaunotas 20. gadsimta otrajā pusē. Agrāk pils izskatījās daudz vairāk izpostīta — savā garajā vēsturē (kopš 13. gadsimta) tā ir piedzīvojusi daudz.

Rudens ceļvedis: Sigulda
stock.adobe.com

Siguldas pils

Iespaidīgās Siguldas pilsdrupas atrodas dažus kilometrus no Turaidas pils. Ja esat ieradušies pilsētā ar sabiedrisko transportu un neesat gatavi garām kalnainām pastaigām starp abām pilīm, varat aprobežoties tikai ar vienas pils apmeklējumu. Par nelielu samaksu jums būs iespēja pastaigāties gar pils mūriem, apskatīt nelielu muzeja ekspozīciju un uzkāpt torņos, no kuriem paveras iespaidīgs skats uz Gaujas senleju, tostarp Turaidas pili.

Rudens ceļvedis: Sigulda
stock.adobe.com
Rudens ceļvedis: Sigulda
stock.adobe.com

Pretī senajai pilij paceļas tā sauktā Jaunā Siguldas pils, kas celta 1878-1881. gadā no lieliem akmens bluķiem neogotiskā stilā. Patiesībā tā, protams, nav celta kā aizsargbūve, bet gan muižas galvenā dzīvojamā māja. 19. gadsimtā bija modē romantizēt seno arhitektūru un veidot ēkas, kas no attāluma atgādina gadsimtiem senas pilis. Jaunās pils iekšienē nacionālā romantisma garā ir saglabāti unikāli 1937. gada interjeri.

Luterāņu baznīca

Šīs baznīcas vēsture aizsākās 15. gadsimtā, bet visizteiksmīgākā un redzamākā arhitektūras detaļa — dzelzsbetona tornis — tapusi 20. gadsimta 30. gados. Par nelielu ziedojumu var uzkāpt skatu laukumā un no augšas aplūkot kokiem apaugušo Siguldu. Iekštelpās joprojām ir 19. gadsimta griestu apgaismojums, un pirmā stāva korēs tiek rīkotas īslaicīgas izstādes. 

Rudens ceļvedis: Sigulda
stock.adobe.com

Gūtmaņa ala

Šī ir augstākā un platākā ala Baltijas valstīs: 18,8 metrus dziļa, 12 metrus plata un 10 metrus augsta. To izveidojis neliels pazemes avots, kas vairāku tūkstošu gadu laikā izskalojis iežus. Smilšakmens šeit ir tik mīksts, ka apmeklētāji no seniem laikiem alas sienās varēja izgrebt „rotājumus”: savus iniciāļus un apmeklējumu datumus, mīlas vai nepieklājīgus vēstījumus un pat apkārtējo muižu īpašnieku ģērboņus. Ņemiet vērā, ka rakstīt uz alas sienām ir stingri aizliegts, jo šī vieta ir valsts aizsargāts dabas piemineklis.

Rudens ceļvedis: Sigulda
stock.adobe.com

No Siguldas pils uz Gūtmaņa alu ved aprīkota dabas taka. Tā ved gar gleznainajiem Gaujas krastiem un cauri nelielam meža masīvam, kur bieži pastaigājas savvaļas stirnas un citi vietējie dzīvnieki. 

Rudens ceļvedis: Sigulda
stock.adobe.com

Kur paēst

Jāņa Tirgus

Burtiski rokas stiepiena attālumā no dzelzceļa un autobusu stacijas atrodas neliels, mūsdienīgs tirgus, kur var nobaudīt vietējos produktus un paēst kafejnīcā. Ēdieni šeit ir diezgan standarta, taču ir plašs sortiments, pieņemamas cenas un diezgan mājīga atmosfēra. Piemēram, šeit gatavo picas, burgerus, suši, wok, kebabus, steikus, zupas un visu ko citu. Viņi gatavo labu kafiju, kā arī desertam ir plašs saldumu un saldējuma klāsts. Tirgū ir skatuve, uz kuras dažkārt uzstājas mūziķi un teātra trupas. Ir arī dzeramā ūdens uzpildes punkti, lai rosinātu plastmasas atkritumu mazināšanu.

Rudens ceļvedis: Sigulda
facebook.com/JanaTirgus
Rudens ceļvedis: Sigulda
facebook.com/JanaTirgus

Mr. Biskvits

Pēc kafejnīcas nosaukuma ir skaidrs, ka šī ir vieta saldummīļiem. Šeit ir plašs kūku klāsts, kā arī pilnvērtīgas brokastis un pusdienas: marinēta vista, cepts lasis, kartupeļu pankūkas, taizemiešu zupa ar kokosriekstu pienu, medījuma putraimi un pat flammkuchen — tradicionāls vācu (elzasiešu) pīrāgs, kas līdzinās picai. Vīna un citu alkoholisko dzērienu izvēle ir neliela, taču, no otras puses, jums nebūs jācieš izvēles mokas. Ir arī 8 veidu kafija, kakao, vairākas tējas un bezalkoholiskie dzērieni.

Rudens ceļvedis: Sigulda
facebook.com/MrBiskvits
Rudens ceļvedis: Sigulda
facebook.com/MrBiskvits

Radošās apkaimes

Siguldas Pils kvartāls 

Radošajā kvartālā pie neogotiskās Jaunās Siguldas pils jūs pārsteigs dažādas darbnīcas: miecētavas, papīra mākslas, rokdarbu, niedru darināšanas, smilšu galerija un citas. Jūs varat iemēģināt roku šajos amatos vai vienkārši iegādāties oriģinālu izstrādājumu mājokļa interjeram no plašā vietējo amatnieku suvenīru klāsta

Rudens ceļvedis: Sigulda
facebook.com/siguldaspilskvartals

Zaļās Villas kvartāls

Mājīgs un ekoloģiski orientēts kvartāls, kurā apvienotas inovācijas un tradīcijas. Šīs apkaimes unikāla iezīme ir grupu meditācijas nodarbības un kamerkoncerti, kuros cilvēki dzied pie ģitāras pavadījuma. Ir arī „rekolekciju” centrs un mājīgs dārzs, kā arī regulāri tiek organizēti ekofestivāli. Pasākumi tiek rīkoti vairākās valodās.

Rudens ceļvedis: Sigulda
stock.adobe.com
Autors: editor nbhd
Datums: 06.09.24
Pasākumi