menu

Amālijas iela 5a

Mēs bieži rakstām par jaunām dzīvojamām ēkām, bet reti par vēsturisko ēku renovāciju. Dzīvojamā ēka Amālijas ielā 5a ir viens no svarīgākajiem piemēriem Rīgā. Īpaši grūti ir renovēt koka konstrukcijas, jo atšķirībā no mūra vai betona konstrukcijām tās vairāk pasliktinās lietošanas laikā. Lasiet, kā mainās simtgades vēstures ēka tieši tagad.

Amālijas iela 5a
Ēka pirms rekonstrukcijas
Amālijas iela 5a
Ēka pirms rekonstrukcijas

Šī divstāvu koka māja Āgenskalnā tika uzbūvēta 1912. gadā ar arhitekta Oskara Aleksandra Johana Barsa vadību. 2020. gadā River Properties uzsāka renovāciju, kura ir plānota pilnībā pabeigt līdz 2024. gada maijam.

Plānojums un ērtības

Tagad ēkai ir pievienots trešais stāvs, un fasāde tika pilnībā atjaunota — tas nozīmē, ka tā tika pārklāta ar koku, izolēta iekšpusē un nokrāsota ar linsēklu eļļas krāsu. Dažas no iekšējām koka konstrukcijām tika nomainītas sakarā ar nodilumu. Inženiertīkli — kanalizācija un ūdensapgāde, apkure, ventilācija, elektrības vadība — tika nomainīti uz  mūsdienīgām sistēmām. Mājā ir jaunas koka un alumīnija logi ar plašām koka palodzēm. Lielie panorāmas logi jaunajā daļā, trešajā stāvā, skatās uz labiekārtoto pagalma teritoriju. Renovācija ir saglabājusi gan ēkas raksturu, gan apkārtnes raksturu.

Piemēram, ēkas priekšējās durvis ir atjaunotas sertificēta galdnieka vadībā, lai saglabātu to vēsturisko izskatu. Mājā ir četras kāpņu telpas, kurām arī ir veikta renovācija ar jaunu grīdas segumu un rokturiem. Kāpņu telpas tiek apsildītas ar klasiskiem čuguna radiātoriem, lai saglabātu ēkas autentisko gaisotni. Savukārt dzīvokļos ir standarta balti radiatori, bet trešā stāva dzīvokļu dzīvojamās istabas ir aprīkotas ar gariem vertikāliem radiatoriem.

Amālijas iela 5a
Amālijas iela 5a

Renovētā ēka ietver trīsdesmit divus dzīvokļus, kuru platība svārstās no 20 m² līdz 100 m², ieskaitot četrus dupleksa dzīvokļus. Pirkšanai vēl pieejami vienpadsmit dzīvokļi. Ēka arī piedāvā divdesmit noliktavas telpas iedzīvotājiem.

Dzīvokļu griestu augstums pirmajā stāvā ir 2,85 metri, otrajā stāvā — 2,75 metri, trešajā stāvā — 3,8 metri. Dzīvokļiem ar divām vai vairāk guļamistabām ir atsevišķi apģērbu skapji. Dzīvokļi tiek piedāvāti ar apdares darbiem un jaunu ozolkoka parketu.

Amālijas iela 5a
Amālijas iela 5a
Amālijas iela 5a

Svarīga projekta daļa ir mājas iekšējais pagalms, kas ir  aptuveni 1,000 m² platībā: esošajiem lielajiem kokiem tika pievienoti papildus krūmi un zāle, lai iedzīvotāji varētu atpūsties ēnā, un tika uzstādīts jauns ekoloģiski draudzīgs koka rotaļu laukums. Pagalmā ir arī stāvvietas divpadsmit automašīnām un uzlādes stacija elektriskajām automašīnām.

Energoefektivitāte

Ēkai ir B klases energoefektivitātes reitings, kas ir diezgan augsts vēsturiskai renovācijas gadījumā.

Amālijas iela 5a

Koks ir ekoloģisks un elpojošs būvmateriāls, kas nodrošina augstu gaisa apmaiņas līmeni. Modernās fasādes izolācija un jaunie koka logi palīdz samazināt siltuma zudumus, kas ir raksturīgi klasiskajām koka ēkām, savukārt linsēklu eļļas krāsas pārklājums padara ēku pilnīgi drošu iedzīvotājiem.

Mājā ir autonomā gāzes katla apkure, un katram dzīvoklim ir savs siltuma skaitītājs, lai kontrolētu apkures izmaksas.

Amālijas iela 5a
Apkārtnes infrastruktūra: Maras dīķis pastaigas attālumā
facebook.com

Infrastruktūra

Klusā Amālijas iela atrodas tikai 300 metru attālumā no Uzvaras parka. Nelielas pastaigas attālumā no dzīvokļu bloka atrodas divi tirgi — Āgenskalna un Kalnciema — kā arī Kalnciema iela, kurā ir izvietotas koka ēkas no 19. un 20. gadsimta sākuma. Šajā rajona daļā vienmēr kaut kas notiek.

Pašā Amālijas ielā ir divi bērnudārzi, un rajonā atrodas vairākas skolas: Āgenskalna Valsts ģimnāzija, Rīgas 2. vidusskola “Arkādija”, Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskola, Pāvula Jurjāna Mūzikas skola.

Amālijas iela 5a
Āgenskalna tirgus
facebook.com
Amālijas iela 5a
Latvijas Nacionālā bibliotēka
lsm.lv
Amālijas iela 5a
Kalnciema iela
facebook.com

Jaunā Rīgas Teātra filiāle, Māras dīķis, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Meža iela un Nometņu iela ar kafejnīcām un restorāniem ir gājiena attālumā no mājas.

Cenas

Cena sākas no 2700 eiro un svārstās līdz 3200 eiro par kvadrātmetru atkarībā no dzīvokļu komforta līmeņa.

Amālijas iela 5a
Amālijas iela 5a

Projekta komanda

Projekta attīstītājs ir uzņēmums River Properties, kas specializējas pirmskara un koka ēku rekonstrukcijā un renovācijā Rīgas centrā, kā arī komerciālo ēku būvniecībā.

Projekta arhiteks ir Salvis Stafeckis no US Arhitekti, savukārt ainavas dizainu veidojis Landshape komanda. Būvniecības uzņēmums ir Premium Properties.

Autors: editor nbhd
Datums: 13.03.24