menu

Rīgas Centrāltirgus ar skatu pagātnē un nākotnē 

Rīgas Centrāltirgus ir viens no lielākajiem tirgiem Eiropā, un tam ir teju simt gadu ilga vēsture. Unikālie paviljoni, kurus 20. gadsimta 30. gados iekārtoja kādreizējos dirižabļu angāros, ir kļuvuši par Rīgas simbolu un būtisku kultūras mantojuma elementu. Šobrīd, pilsētai mainoties, arī tirgus ir uz jauna attīstības posma sliekšņa.

Rīgas Centrāltirgus ar skatu pagātnē un nākotnē 
Sabiedriskās telpas attīstība
teeja.lv

Šobrīd Centrāltirgus galvenā funkcija ir tirdzniecība – tas atbilst sākotnējam mērķim. Tomēr pieredze liecina, ka mūsdienu tirgi var kļūt par daudzfunkcionāliem centriem, kas apvieno tirdzniecību, kultūru, ēdināšanu un sabiedrisko dzīvi. Rīgas Centrāltirgum piemīt liels potenciāls pārtapt šādā centrā.

Vēsturiskais mantojums un jauni izaicinājumi

Centrāltirgus jau gandrīz simt gadu ir neatņemama Rīgas ikdienas daļa. Tirgu ik dienu apmeklē 40 000–50 000 cilvēku, arī daudzi tūristi, kuriem tirgus ir kļuvis par vienu no galvenajiem apskates objektiem.

Transporta infrastruktūras attīstības veicināto pilsētvides izmaiņu dēļ tirgus saskaras ar jauniem izaicinājumiem. Viens no būtiskākajiem faktoriem, kas to ietekmē, ir netālu esošās Rīgas Centrālās stacijas atjaunošana projektā Rail Baltica. Jaunais transporta mezgls izmainīs apkārtējās teritorijas loģistiku un kļūs par katalizatoru lielām pārmaiņām visā Rīgas centrā.

Rīgas Centrāltirgus ar skatu pagātnē un nākotnē 
Centrāltirgus starp 1930. un 1939. gadu
Rīgas Centrāltirgus ar skatu pagātnē un nākotnē 
Skats uz Centrāltirgu no tramvaja apļa, 1930. gad

Centrāltirgu gaida svarīgs uzdevums – ne vien saglabāt savu esošo lomu, bet arī integrēties jaunā pilsētvides kontekstā. Tas prasa infrastruktūras modernizāciju un jaunu telpas izmantošanas scenāriju izstrādi.

Transformācijas koncepcija

Rīgas Centrāltirgus telpiskās attīstības koncepcija nākamajiem 10 gadiem ir izstrādāta, lai izvērtētu esošo stāvokli un veidotu stratēģisku redzējumu pārmaiņu virzīšanai. Koncepciju uzņēmuma “Rīgas nami” uzdevumā ir sagatavojuši “Wealth.Investments” un arhitektūras birojs “Teeja arhitekti”. Tā pamatota ar visaptverošu analīzi un citu valstu pieredzi, un tajā ir ievērotas mūsdienu pilsētplānošanas tendences. Izstrādē ir piedalījušies pašvaldību, valsts iestāžu, uzņēmumu un vietējo iedzīvotāju pārstāvji.

Koncepcijas galvenā ideja ir funkciju pārdale ēkās un pieguļošajā teritorijā, lai efektīvāk izmantotu telpu un radītu jaunu unikālu piedāvājumu apmeklētājiem.

Rīgas Centrāltirgus ar skatu pagātnē un nākotnē 
Funkcionālā zonējuma plānojums
teeja.lv

Šī koncepcija būs pamats Centrāltirgus pārveidei par modernu, daudzfunkcionālu telpu, kas saglabā savu vēsturisko nozīmi.

Jauns sabiedriskās dzīves centrs 

Rīgas Centrāltirgum šobrīd ir pieci paviljoni. Četri no tiem ir savienoti ar apjumtām ejām. Piektais – gaļas paviljons – ir novietots atsevišķi, un tieši to sagaida vislielākās pārmaiņas.

Koncepcija paredz tirdzniecību organizēt četros paviljonos, saglabājot piena produktu, maizes un konditorejas izstrādājumu, zivju, augļu un dārzeņu, kā arī delikatešu nodaļas. Vienā no paviljoniem piedāvās produkciju, ko šobrīd var iegādāties gaļas paviljonā. Otrajā paviljonā, kas šobrīd pilda gastronomijas paviljona funkcijas, tiks iekārtota vieta kafejnīcām un bistro.

Rīgas Centrāltirgus ar skatu pagātnē un nākotnē 
wikimedia.org
Rīgas Centrāltirgus ar skatu pagātnē un nākotnē 
liveriga.com

Gaļas paviljonu ir plānots pārveidot par kultūras un mākslas centru. Tas palīdzēs piesaistīt tirgum jaunus apmeklētājus un radīt papildu sabiedrisko funkciju, pārvēršot tirgu par daudzpusīgi izmantojamu telpu.

Visi paviljoni tiks atjaunoti, bet gaļas paviljons būs tas, kas kļūs par jaunu, saistošu vietu, kur savīsies tirdzniecības, kultūras un mākslas funkcijas.

Jaunie vecie laukumi 

Funkcionālās izmaiņas Rīgas Centrāltirgus paviljonos būtiski ietekmēs arī pieguļošo teritoriju. Viens no pievilcīgākajiem jaunumiem būs Benjamiņas laukums, kas atradīsies pie plānotā mākslas un kultūras paviljona ziemeļaustrumu fasādes. Laukums kļūs par dabisku izstāžu telpas turpinājumu un nodrošinās vietu kultūras pasākumiem brīvā dabā.

Rīgas Centrāltirgus ar skatu pagātnē un nākotnē 
teeja.lv

Pie dienvidaustrumu fasādes tiks izveidots aktīvajai atpūtai un sportam paredzētais Nēģu laukums. Darba dienās to izmantos ikdienas aktivitātēm, bet svētkos – gadatirgiem un izklaides pasākumiem.

Centrālais laukums starp mākslas un kultūras paviljonu un tirdzniecības paviljoniem kļūs par galveno apmeklētāju piesaistes vietu. Tajā plānota tirdzniecības un sabiedriskā zona, bet daļa tiks atvēlēta zaļam skvēram, kur mierīgi atpūsties.

Tirgus laukums pie tirdzniecības paviljoniem saglabās savu funkciju, taču iegūs modernākus vaibstus. Veco kiosku demontāža un transformējamu galdu un stendu izmantojums padarīs telpu atvērtāku un ērtāku tirgus apmeklētājiem un pircējiem.

Rīgas Centrāltirgus ar skatu pagātnē un nākotnē 
Ārtelpas sabiedriskās zonas attīstība
teeja.lv

Tirdzniecība Spīķeru un Pūpolu ielā

Atjaunošana gaida arī seno noliktavu kvartālu – “Sarkanos spīķerus”. Spīķeru un Pūpolu iela saglabās iepirkšanās ielu funkciju, bet paviljonus gaida modernizācija. Spīķeru augšējos stāvos plānots iekārtot biroju telpas.

Ielas papildinās ar zaļajām zonām, ietvēm, kafejnīcām ar terasi, veikaliem, bērnu rotaļu laukumiņu un ērtiem soliņiem, velosipēdu novietnēm, kā arī mūsdienīgu apgaismojumu, būtiski palielinot gājēju ērtības.

Rīgas Centrāltirgus ar skatu pagātnē un nākotnē 
Sarkanie spīķeri
Rīgas Centrāltirgus ar skatu pagātnē un nākotnē 
Sarkanie spīķeri 20 gs

Mobilitāte

Rīgas Centrāltirgus attīstības koncepcija paredz transporta infrastruktūras modernizāciju ar uzsvaru uz gājēju kustību un mikromobilitāti. Tas atbilst mūsdienu tendencēm mazināt automobiļu satiksmi pilsētas centrā.

Ir plānots izveidot ērtu gājēju maršrutu sistēmu, kas palielinās plūsmas intensitāti un komercobjektu ienesīgumu. Pie galvenajām ieejām atradīsies velosipēdu novietnes, vietas ar remonta komplektu statīviem un uzlādes punkti.

Rīgas Centrāltirgus ar skatu pagātnē un nākotnē 
Apmeklētāju plūsmas
teeja.lv

No esošajām 335 autostāvvietām pašreizējā vietā ir plānots saglabāt tikai 60. Atbrīvotajā platībā veidos piegādes transporta zonas, veloinfrastruktūru un labiekārtotu krasta zonu pie Pilsētas kanāla.

Bijušā rūpniecības preču tirgus teritorijā tiks izveidota autostāvvieta ar 275 vietām. Vakara stundās tur darbosies zemnieku nakts tirgus.

Rīgas Centrāltirgus ar skatu pagātnē un nākotnē 
Mikromobilitāte un velo infrastruktūra
teeja.lv

Finansējums un īstenošana 

Pašvaldības kopējais kapitālieguldījums būs aptuveni 14 miljoni eiro. Šos līdzekļus izmantos paviljonu konstrukciju stiprināšanai, jumtu un telpu remontam, kā arī pieguļošo teritoriju labiekārtošanai.

Papildu 16 miljoni tiks novirzīti gaļas paviljona pārveidei par valsts nozīmes mākslas un kultūras centru. Šim mērķim plānots piesaistīt arī daļēju valsts finansējumu.

Uzņēmums “Rīgas nami” investēs vēl 14 miljonus eiro paviljonu modernizācijā, fasāžu un iekštelpu remontā. Projektu ir plānots pabeigt pakāpeniski 10 gadu laikā, pamazām īstenojot visas plānotās pārmaiņas.

Rīgas Centrāltirgus ar skatu pagātnē un nākotnē 
musement.com
Autors: editor nbhd
Datums: 14.02.25
Pasākumi