menu

Building Footprint

Ēkas pēdas nospiedums jeb aizņemtā platība būtībā ir ēkas nospiedums uz zemes. Šī ir ģeometriska figūra, kas veidojas, projicējot ēkas ārsienas vai citas robežas uz zemes plakni. Ja konstrukcijai nav sienu, tās nospiedumu nosaka jumta robežas.

Building Footprint
gic.org

Ēkas nospiedumā parasti neietilpst jumta pārkares, karnīzes, atvērtas verandas un terases, balkoni un ārējās kāpnes, kā arī atvērti pagalmi ar slēgtu kontūru. Nav vienas metodes pēdas nospieduma noteikšanai.

Pēdas jēdziens (Footprint) tiek izmantots arhitektūrā, pilsētplānošanā, kā arī pilsētas ģeogrāfijā un analītikā.

Arhitektūras, būvniecības un pilsētplānošanas regulējumā ēkas nospiedums jeb apbūves laukums ir viens no parametriem, kas raksturo objektu. Bet pamatā apbūves laukums (Pēdas laukums) tiek aplūkots kopā ar teritorijas platību un tās robežām.

Būvniecības un pilsētplānošanas noteikumi bieži nosaka robežvērtības objekta apbūves laukumam (Pēdas platība) un parametrus novirzēm no teritorijas robežām. Šajā gadījumā ir svarīgi precīzi noteikt apbūves laukumu — pamatjautājums kļūst par nospieduma noteikšanas metodi un to, kuri elementi tajā ir iekļauti un kuri nav, un ko darīt ar karnīzēm, nojumēm un terasēm. Atbilde uz šo jautājumu ir jāmeklē tajās normās un noteikumos, kas regulē nospiedumu un tā attiecību pret teritorijas kopējo platību.

Building Footprint
gic.org
Building Footprint
gic.org

Pēdas nospieduma jēdziens tiek izmantots arī jebkurā jomā, kurā tiek izmantotas ģeogrāfiskās informācijas sistēmas jeb ĢIS — tas ir, sistēmas, kas paredzētas datu par telpu un tajā esošajiem objektiem vākšanai, uzglabāšanai, analīzei un vizualizēšanai.

No digitālās kartogrāfijas viedokļa ēkas pēda ir vienkārši daudzstūris kartē, atsevišķas ēkas fiziskā kontūra. Pats daudzstūris ir noderīgs ar to, ka ļauj atšķirt atsevišķu ēku no tās apkārtnes — kokiem, dārziem, ceļiem un citām būvēm —, bet tas kļūst patiesi noderīgs kartogrāfiem un analītiķiem kopā ar datiem, kas ir tā informācija, kas tiek iestrādāta. to.

Building Footprint
parkcity.org

Pēdas ĢIS sistēmās glabā datus par ēkām — arī atvērtajām —, kas nepieciešami darbam ar pilsētu: skaitliskos datus (piemēram, stāvu skaits vai būvniecības gads), kvalitatīvos datus (ēkas vai materiāla mērķis) no kuras tas ir izgatavots), kā arī ēku 3D kontūras, kas iegūtas no augstas izšķirtspējas satelīta attēliem.

Strādājot ar pēdām šajā mērogā, to robežu precizitāte nav tik svarīga kā strādājot ar atsevišķām zonām: tas nav darbs ar atsevišķām ēkām, bet gan ar veseliem ēku masīviem un pilsētvides struktūru kopumā, tāpēc pastāv iespēja vienlaicīga datu izmantošana par dažādiem objektiem, un to kontūras nosaka jumtu kontūras.Šeit svarīgs ir datu kopums, kas iegūts katras atsevišķās pēdas automātiskās analīzes rezultātā: piemēram, ĢIS sistēmas palīdz analītiķiem precīzi saprast, cik ēku atrodas uz konkrētas ielas, vai nav mainījušies zemes izmantošanas režīmi, vai ir vecas ēkas. ir nojauktas un vai to vietā ir parādījušies jauni, kādi dabas vai pilsētvides objekti atrodas pie ēkām (upes, meži, lieli transporta mezgli).

Building Footprint
undertheraedar.com
Building Footprint
undertheraedar.com

Balstoties uz šādu analīzi, dažādu jomu — arhitektūras, pilsētplānošanas, attīstības, apdrošināšanas, veselības aprūpes — speciālisti var novērtēt dažādas pilsētas teritorijas un pieņemt lēmumus, kā ar tām strādāt.

Autors: editor nbhd
Datums: 07.12.23