menu

Arhitektūra nopietnai mūzikai

Mēs parādām, kā pasaulē izskatās jaunās filharmonijas un kā arhitektūra palīdz padarīt klasisko mūziku pieejamāku.

Arhitektūra nopietnai mūzikai
Harpa Concert Hall. Reykjavik. Iceland
nodestinations.com

Šobrīd Rīgā notiek starptautisks konkurss par jauno filharmoniju kongresu namā: tā pirmais posms noslēdzās 10. maijā. Kamēr žūrija atlasa sešus finālistus, mēs esam apkopojuši dažādās pasaules malās celto slavenāko koncertzāļu piemērus. Par konkursu un Rīgas Filharmonijas grūto likteni lasiet iepriekšējā rakstā.

Ko vēlas mūsdienu klausītājs?

2015. gadā slavenais amerikāņu vijolnieks un diriģents Alans Gilberts lasīja lekciju Lielbritānijas Karaliskajā filharmonijas biedrībā Orchestras in the 21st Century — jauna paradigma. Viņš stāstīja par to, kā mainās mūsdienu klausītāju vajadzības — un kāpēc cilvēki turpina nākt uz dzīvajiem priekšnesumiem.

Citā starpā Gilberts teica:

“Mūzikai ir ilgstoša spēja mūs aizkustināt, un arvien biežāk skolas un profesionālās mūzikas grupas ieņem jaunas lomas, aizkustinot dzīvi gan koncertzālē, gan ārpus tās”.

Biļetes uz akadēmiskās mūzikas koncertu vienmēr ir bijušas dārgas, taču šodien, pēc Žilbēra, trupas nonāk īpaši sarežģītā situācijā. Tie konkurē ne tikai savā starpā, bet arī ar daudzām citām brīvā laika aktivitātēm, kas pieejamas ar vienu vai diviem klikšķiem.

Lai saglabātu aktualitāti un nodotu dzīvās mūzikas vērtību jauniem klausītājiem, orķestri izmanto sociālos medijus, straumēšanas pakalpojumus, koncertu pārraides un citus kanālus. Uzstāšanos digitālās versijas ir kļuvušas tikpat nozīmīgas kā dzīvās — neviena koncerta vieta mūsdienās nevar iztikt bez ierakstu plānošanas, saka Gilberts.

Arhitektūra ir vēl viens svarīgs instruments akadēmiskās mākslas izplatīšanai un tās demokratizācijai.

Arhitektūra nopietnai mūzikai
Norwegian National Opera and Ballet
wikipedia.org

Vai opera ir māksla snobiem?

“Opera ir snobiska māksla”, skarbi norāda arhitekts un Norvēģijas biroja Snøhetta līdzīpašnieks Roberts Grīnvuds. Tāpēc vēl nesen operdziedāšana Norvēģijā nebija īpaši populāra izklaide. Taču 2000. gadā viņi nolēma Oslo uzcelt jaunu ēku nacionālajai operai — un viss mainījās.

Arhitektūra nopietnai mūzikai
Norwegian National Opera and Ballet
arquitecturaviva.com

Pilsētā notika atklāts konkurss, pēc kura Snøhetta projekts tika izvēlēts par labāko starp vairāk nekā sešsimt pieteikumu. Grīnvuds saka, ka arhitektu mērķis bija padarīt ēku pēc iespējas “tautas valodā”. Kā jau operas namam pienākas, ēku rotā cēls materiāls — balts Karāras marmors, kas garajās Norvēģijas ziemās zem sniega izskatās īpaši krāšņi.

Taču viņu izvēlētā forma nebija klasiskā, ar kolonādēm un stingru struktūru, bet gan dabiska — kalna formā. Būvlaukums bija pārāk mazs, lai atstātu vietu pilnvērtīgam laukumam, tāpēc akmens “nogāzes” kļuva par galveno publisko telpu.

No zemes līmeņa apmeklētāji kāpj pa kāpnēm un rampām līdz pašai ēkas augšai, no kuras paveras panorāmas skats uz Oslofjordu un pilsētas centrālo daļu. Pat sliktākajos laikapstākļos cilvēki šeit ierodas. “Un, kad jūs varat staigāt pa ēku, jūs pārņemat to īpašumā”, saka Grīnvuds. “Un tā jūs sākat mīlēt operu”.

Ik pa laikam jumts tiek izmantots kā papildu zāle — piemēram, savulaik 70 000 cilvēku šeit noskatījās kādu iestudējumu, uz kuru biļešu nepietika. Galvenajā zālē nav īpašas kastes Norvēģijas karalim, un iekārtoto darbnīcu un mēģinājumu telpu caurspīdīgās sienas ļauj ikvienam no ielas ielūkoties teātra iekšējā dzīvē.

Pēc 15 gadiem Norvēģijas opera ir kļuvusi par vienu no galvenajiem Oslo pilsētas simboliem. Izrādes vienmēr ir izpārdotas, un biļetes tiek ātri izpārdotas. Grīnvuds pamatoti uzskata, ka par to atbild Snøhetta birojs.

Tautas mūzika 

21. gadsimtā ar teātru un filharmoniju arhitektūru notika tas pats, kas ar muzejiem: tie cenšas attālināties no elitāro iestāžu tēla, kuru apmeklēšanai nepieciešama īpaša garderobes forma un stingras etiķetes ievērošana. Šādas telpas, kas piedāvā plašu brīvības līmeni, ir viena no iecienītākajām Nīderlandes OMA biroja tipoloģijām Pritzker laureāta Rem Kolhāsa vadībā.

Pirmais šāds projekts OMA praksē bija Mūzikas nams Porto. Tas tika pabeigts 2005. gadā. Tā kā ēka atrodas nabadzīga strādnieku rajona nomalē, īpaši svarīgi bija uzsvērt objekta sociālo lomu un neradīt papildu barjeras starp sabiedrību un vietējo sabiedrību. Līdz ar to ēkas neparastais izskats: ēkas nospiedums tika samazināts līdz minimumam, pateicoties kristāla formai, kas slīpa uz leju.

Ēku no visām pusēm ieskauj no travertīna plāksnēm veidota publiska zona. Tika nolemts pilnībā atteikties no tādām vietām raksturīgā lielā centrālā foajē. Tā vietā galveno zāli aptvēra kāpņu, platformu un eskalatoru tīkls, lai “ēkas apmeklēšanu pārvērstu par arhitektūras piedzīvojumu”.

Līdzīga OMA koncepcija tika izstrādāta 15 gadus vēlāk Taipejas skatuves mākslas centrā (TPAC), kas nesen tika pabeigta Taivānas galvaspilsētā. Jau pirms oficiālās atklāšanas CNN iekļāva šo projektu “ēku, kas mainīs pasauli” sarakstā 2022. gadā, un Time to iekļāva 100 pasaules atrakciju sarakstā.

Viena no galvenajām iezīmēm ir tā sauktā publiskā cilpa. Šī ir eju sistēma, kas caurdur ēku no pirmā līdz augšējam stāvam un ar daudziem logiem paveras skats uz trīs auditoriju skatuvēm, kā arī apkalpošanas telpām. Pa Sabiedrisko cilpu var staigāt bez biļetes un vienlaikus vērot izrādes un dekorāciju uzstādīšanu.

Projekta prezentācijas laikā Kolhāss sacīja, ka cīņa pret standartiem palīdz pārvarēt sociālo noslāņošanos: tā atgriež teātri senatnē, kad tā bija patiesi populāra tautas māksla.

Arhitektūra nopietnai mūzikai
Taipei Performing Arts Center
archdaily.com
Arhitektūra nopietnai mūzikai
Taipei Performing Arts Center
archdaily.com

Ūdens filharmonija

Japāņu inženiere Yasuhisa Toyota tiek uzskatīta par labāko speciālistu akustisko sistēmu izstrādē. Viņš ir strādājis lielākajās koncertzālēs visā pasaulē, tostarp Elbphilharmonie. Šī Herzog & de Meuron biroja projektētā ēka atrodas Hamburgā un tiek uzskatīta par vienu no laikmetīgajiem ilgtermiņa būvniecības projektiem Vācijā: tā tika uzcelta desmit gadu laikā.

Filharmonijas galvenā zāle ir izklāta ar desmit tūkstošiem akustiskā ģipša paneļu. Kopā tie veido milzu puzli, kuras katrai daļai ir unikāla forma. Šodien šī telpa tiek uzskatīta par vienu no labākajām Eiropā skaņas kvalitātes ziņā.

Herzog & de Meuron ne mazāk rūpīgi strādāja pie Filharmonijas ārējā izskata. Projekta pamatā bija veca ķieģeļu ostas noliktavas ēka, no kuras rodas jauna sešsimt viļņainu stikla paneļu konstrukcija. Tos noslēdz smailie “viļņi”, kuros vienādi var redzēt sasalušu ledus skulptūru un Hansa Šarūna 1963. gada Berlīnes filharmonijas jumtu.

Pēdējā atsauce, iespējams, nav nejauša. Elbphilharmonie zāle ir veidota kā “vīna dārzs” — šādi tiek nosaukts koncertzāles veids, kurā publika atrodas uz slīpām terasēm un ieskauj skatuvi no visām pusēm. Pirmo reizi tas parādījās Šarūnova projektā kā pretsvars “kurpju kastei” — klasiskai taisnstūrveida koncerttelpai.

Arhitektūra nopietnai mūzikai
Philharmonie. Berlin. Germany
wikipedia.org
Arhitektūra nopietnai mūzikai
Philharmonie. Berlin. Germany
wikipedia.org

Vēl viena Elbas upes Filharmonijas iezīme ir publiska skatu laukums ar panorāmas skatu uz Hamburgas centru un ostu. Tas ir atvērts katru dienu, un piekļuve ir bezmaksas. No pirmā stāva uz izkāpšanas laukumu ved garš eskalators, kas ved cauri visai ēkai. Tātad ceļš augšup pārvēršas par iespaidīgu notikumu.

Filharmonijai ir ievērojama loma Hamburgas pilsētas dzīvē, un tai ir spēcīgs vienojošs potenciāls ne tikai klasiskās mūzikas cienītājus, bet arī visus pilsētas iedzīvotājus. Šodien, sešus gadus pēc Filharmonijas atklāšanas, ar pārliecību var teikt, ka tā ir kļuvusi par nozīmīgu Hamburgas attīstības virzītājspēku un kolektīva lepnuma avotu, kā arī pilsētas identitātes daļu.

Ārija ziemeļblāzmā

Harpa koncertzāle un konferenču centrs Reikjavīkā ir vēl viens mūzikas norises vietas piemērs, kas ir kļuvusi par atrakciju. Cilvēki no visas pasaules ierodas pilsētas krastmalā, lai klejotu pa galveno vestibilu, kas ir atvērts visu laiku.

Harpa ir austa no Islandes nacionālajiem attēliem un simboliem. Tās nosaukums attiecas uz seno stīgu instrumentu un pirmo vasaras mēnesi vecajā skandināvu kalendārā. Zāle ir kā kalnu grēda, un aiz tās paslēptais amfiteātris, kā izteicās projekta autori, ir “karstais spēka centrs”, līdzīgs lavai vienā no simtiem Islandes vulkānu.

Ēkas visspilgtākā daļa, mirdzošā stikla fasāde, ir veidota, iedvesmojoties no ziemeļblāzmas un slīpētiem bazalta iežiem. Projektējot to, Henning Larsen Architects arhitekti sadarbojās ar dāņu-īslandiešu mākslinieku Olafuru Eliasonu, kurš pazīstams ar saviem eksperimentiem ar krāsu un gaismu.

Tieši Eliasons ierosināja izveidot 890 tilpuma stikla šūnas no dažāda veida stikla. Dienas laikā tie atstaro saules gaismu, bet vakarā tie pārvērš ēku par milzīgu spīdošu laternu. Un tas nav tikai skaisti — apjomīgi stikla sešstūra bloki droši izolē koncertzāli no ārpasaules trokšņa un apkārt plosošajiem dabas elementiem.

Mūzika bez konvencijām

Viens no neparastākajiem nacionālajiem mūzikas centriem atrodas Kanādas pilsētā Kalgari — tāds ir 2016. gadā pabeigtais Studio Bell projekts. Ēka apvieno izstāžu un koncertu telpas: arhitekts Breds Kloepfils nolēma tās neatdalīt vienu no otras ar tukšām sienām. Viņš rīkojās tieši pretēji: galvenajai koncertzālei ar 300 sēdvietām nav stingru fizisko robežu, un to ieskauj izstāžu galerijas ar tiltiem.

Šis telpiskais risinājums sniedz skatītājam principiāli jaunu sajūtu pieredzi: viņam vairs nav jāspiežas cauri pūlim šaurajā foajē, lai klausītos mūziku — viņš nonāk darbības centrā, tiklīdz šķērso ēkas slieksni. . Mūzika viņu pavada visur, un akustikas īpatnību dēļ viena un tā pati kompozīcija dažādās ēkas daļās tiek uztverta atšķirīgi — tas klausīšanās pieredzi padara vēl subjektīvāku.

Atbrīvojot arhitektūru no konvencijām, Kloepfil galu galā deva klausītājam lielāku brīvību.

Autors: editor nbhd
Datums: 31.05.23